Stefan Themerson. Pisarz, filmowiec, awangardzista

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 14:00
"Nie wiem, jak siebie nazwać. Gramatycznie nie jestem rzeczownikiem, jestem czasownikiem. Przez miliardy lat nie byłem, potem zacząłem się dziać, teraz się dzieję i wkrótce przestanę się dziać" – pisał o sobie Stefan Themerson.
Audio
  • Stefan Themerson – pisarz, filmowiec, awangardzista (Strefa literatury/Dwójka)
Franciszka i Stefan Themerson, kadr z filmu Apteka, 1930
Franciszka i Stefan Themerson, kadr z filmu "Apteka", 1930Foto: materiały promocyjne

- To zupełnie niezwykła postać, bo obszar jego zainteresowań intelektualnych był ogromny i na scenie, nie tylko literackiej, był postacią wyjątkową – powiedział o Themersonie gość audycji Wacław Holewiński. Pisarz debiutował jako 19-latek w piśmie "Głos Prawdy". Bardzo szybko też wydał pierwszą książkę, gdyż już po roku napisał "Historię Felka Strąka". - Podobnie jak do innych książek, tak i do tej okładkę zaprojektowała jego żona Franciszka. Oboje zresztą stanowili niezwykły duet twórczy. Przed wojną nakręcili siedem filmów – stwierdził gość "Strefy literatury".

- Wielu z naszych słuchaczy widziało na pewno etiudę filmową Romana Polańskiego "Dwaj ludzie z szafą". Ona została zrealizowana pod wpływem filmu Themersona "Przygoda człowieka poczciwego. Humoreska irracjonalna" – jedynego filmu, który się zachował. To były filmy inne, to był ciągły eksperyment, awangarda – powiedział Wacław Holewiński.

Gdzie wybuch II wojny światowej zastał Themersonów i dlaczego po upadku Francji tylko Franciszce udało się uciec do Anglii? Kiedy powstała najważniejsza książka awangardowego pisarza - "Wykład profesora Ma" i dlaczego wstęp do niej napisał sławny angielski filozof Bertrand Russell? O tym wszystkim usłyszysz audycji kreślącej pasjonujący portret literacki Stefana Themersona.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Wacław Holewiński

Data emisji: 28.09.2017

Godzina emisji: 21.30

mko/bch

Czytaj także

Henryk Krzeczkowski. Tajemniczy mistrz polskich intelektualistów

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 13:00
- W świecie, nie tylko literackim, Warszawy uchodził od lat 60. za absolutny autorytet. Ale tajemnic w jego życiorysie jest bardzo dużo - opowiadał Wacław Holewiński o Henryku Krzeczkowskim, publicyście, pisarzu, ale i ojczymie… Anny German.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Woroszylski. Rozczarowany kochanek komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 16:00
– Był absolutnie ideowym komunistą. Uwierzył, że komunizm niesie dobro – mówił Wacław Holewiński o młodzieńczym okresie życia i twórczości Wiktora Woroszylskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarosław Markiewicz. Outsider Nowej Fali

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 15:00
– Był jednym z twórców tego nurtu, ale jednocześnie pozostawał nieco na marginesie, bo jego wiersze były inne – mówił Wacław Holewiński o nowofalowej poezji Jarosława Markiewicza.
rozwiń zwiń