"Miał instynkt do dobrej literatury". Wspominamy Wacława Tkaczuka

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 15:00
- Jego "Wiersze z gazet i czasopism", audycja cotygodniowa, 10-minutowa, na antenie przez ok. 20 lat, były fantastyczne. On w pewnym sensie również jakoś stwarzał tych poetów - opowiadała Bogumiła Prządka o słynnym Dwójkowym cyklu Wacława Tkaczuka.   
Audio
  • Wacław Tkaczuk. Dziennikarz, krytyk literacki, poeta (Strefa literatury/Dwójka)
Wacław Tkaczuk
Wacław TkaczukFoto: archiwum Teatru Polskiego Radia

maszyna_do_pisania1200.jpg
"Na więcej, na przepadłe" – spór o wiersze Wacława Tkaczuka

- Ze wszystkich cech zawodowych Wacława podkreśliłabym jego profesjonalizm zawodowy, znajomość literatury, a szczególnie poezji - mówiła Bogumiła Prządka, podkreślając, że Wacław Tkaczuk "miał jakiś instynkt do dobrej literatury".

Zmarłego przed miesiącem dziennikarza Dwójki, poetę i przyjaciela wielu poetów, wspominali w audycji również m.in. inni współpracujący z nim dziennikarze czy twórcy. W nagraniu wysłuchamy opowieści o ogromnej erudycji Wacława Tkaczuka ("wiedział chyba wszystko, ale dzielił się tą wiedzą tak, by rozmówcy nie onieśmielać"), o jego "mitycznej obecności" w Teatrze PR i współtworzeniu tego "Teatru Wyobraźni". Nie zabrakło również wspomnień o legendarnej audycji Wacława Tkaczuka "Wiersze z gazet i czasopism" oraz o jego twórczości poetyckiej.

książki1200.jpg
"Wacław Tkaczuk znał wszystkich poetów"

Z nagrań archiwalnych przypomnieliśmy wypowiedzi samego Wacława Tkaczuka – m.in. o jego pracy w radiu czy przyjaźni z Edwardem Stachurą.

***

Wacław Tkaczuk pełnił funkcję sekretarza i wicedyrektora Programu 2 PR, a od 1994 do 2005 roku kierownika literackiego Teatru Polskiego Radia. Był autorem licznych audycji literacko-dokumentalnych i poetyckich oraz adaptacji radiowych prozy, dramatu i poezji.

Był m.in. laureatem Nagrody Literackiej im. Stanisława Piętaka (1994) za prezentację poezji współczesnej na antenie radiowej, Złotego Mikrofonu (1993) i Nagrody Rady Programowej PR (2004). W 2009 został laureatem Nagrody im. Witolda Hulewicza w kategorii twórczości radiowej.

Wydał trzy tomiki wierszy: "Skrzydło liścia" (1970), "Co z ognia, co z wody" (1977) oraz "Na więcej, na przepadłe" (2013).

*** 

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi:  Małgorzata Szymankiewicz i Elżbieta Łukomska

Goście: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (dyrektor-redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia), Bogumiła Prządka (dziennikarka radiowej Dwójki), Iwona Smolka (krytyk literacki, dziennikarka radiowej Dwójki), Tadeusz Dąbrowski (poeta), Dariusz Pachocki (literaturoznawca)

Data emisji: 4.02.2018

Godzina emisji: 20.00

jp/pg

Czytaj także

Palester, Herling-Grudziński i piekło emigracji

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 12:00
- Ich korespondencja jest świadectwem tego, jak wielkim złem jest emigracja ludzi kultury. Tych najzdolniejszych i najaktywniejszych, którzy zmuszeni są do życia w niechcianej izolacji – mówiła w Dwójce prof. Violetta Wejs-Milewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elizabeth Bishop. "Obserwacja świata podszyta grozą"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 13:59
- Wiersz "Zatoka", zadedykowany samej sobie na urodziny, jest dosyć przerażający, ale można go również odczytać jako litanię obrazów - opowiadał o jednym z liryków Elizabeth Bishop Andrzej Sosnowski.
rozwiń zwiń