"Powieść jest gatunkiem samożywnym"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 15:11
- Ona nie tylko pasożytuje na naszych głowach, ale także pasożytuje na samej sobie - mówił o powieści, jej dialogicznej, intertekstualnej formule, Jan Gondowicz.
Audio
  • "Powieść jest gatunkiem samożywnym". Z wizytą w labiryncie książek (Strefa literatury/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/isak55

książki biblioteka 1200.jpg
Prof. Marta Wyka: biblioteka jest metaforą życia

Z okazji obchodzonego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich rozmawialiśmy w Dwójce o książkach na temat innych książek.

O zaskakująco nowoczesnych ("postmodernistycznych") koncepcjach Cervantesa w jego słynnym, uznawanym za pierwszą powieść nowożytną, "Don Kichocie". O tym, co łączy Emmę Bovary z rycerzem z La Manchy. O lekturach bohaterów literackich. O książkach zmyślonych, książkach formujących (często w sposób zgubny) czy też: książkach napędzający kolejne opowieści. Wreszcie: o bibliotece jako o modelu świata, uwodzicielskiej wizji Borgesa i Eco.


***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Przygotowały: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Kinga Michalska

Goście: Jan Gondowicz (krytyk literacki, eseista), Paweł Dunin-Wąsowicz (publicysta i krytyk literacki), Katarzyna Sadkowska (literaturoznawczyni), dr Artur Hellich (teoretyk literatury)

Data emisji: 22.04.2018

Godzina emisji: 20.00

 jp/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sylvia Plath. "Jej czarna legenda jest jak przycisk do papieru"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 09:45
- Wiele osób w Polsce zna Sylvię Plath, wie o jej problemach psychicznych i samobójczej śmierci, pewnie też o jej trudnym małżeństwie. Natomiast to wszystko przykrywa, jak przycisk do papieru jej twórczość - mówiła w Dwójce Joanna Mueller, poetka, literaturoznawczyni i krytyczka literacka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogoda, katastrofy i zwierzęta. Romantyzm z innej strony

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 12:00
- Te książki pokazują bardziej przywiązanie do życia, a nie do wielkich idei czy narracji – mówił dr Grzegorz Marzec o serii "Nowa Biblioteka Romantyczna" wydawanej przez Instytut Badań Literackich PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Potrzebni sobie do życia. O przyjaźni Herberta i Czapskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 14:04
Punktem wyjścia do rozmowy o dwóch znakomitych twórcach była nowo wydana książka: Józef i Maria Czapscy, Katarzyna i Zbigniew Herbertowie "Korespondencja".
rozwiń zwiń