Prof. Marta Wyka: biblioteka jest metaforą życia

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 18:22
- Z książek czerpiemy coś innego, albo coś więcej, niż tylko wiedzę o pewnych światach, ludziach, o pewnych okolicznościach pisania literatury - podkreślała prof. Marta Wyka, opowiadając o swoim nowo wydanym zbiorze tekstów "Napisane niedawno".
Audio
  • Prof. Marta Wyka o swojej książce "Napisane niedawno" (Wybieram Dwójkę)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/BPTU

łąka_książki_1200.jpg
Co nam daje literatura? Spotkanie z prof. Martą Wyką

Z lektur, tłumaczyła prof. Wyka, czerpiemy "wzory empatii czy niechęci, wzory układania sobie w jakiś sposób życia". - I to, co mnie zawsze fascynuje: czerpiemy ogląd pewnej techniki opowieści, ponieważ cały świat, który nas otacza, składa się z niepoliczalnej liczby opowieści. Każdy w tej chwili swoją opowieść może nam przedstawić - mówiła literaturoznawczyni. - Dla mnie biblioteka jest metaforą życia. Jednocześnie jest to moje życie.

O jakich lekturowych doświadczeniach pisze prof. Wyka w "Napisane niedawno"? Znajdziemy tu, jak opowiadała w Dwójce, i szkice o literaturze francuskiej (a przede wszystkim o "pięknym człowieku" Albercie Camusie), i o wspomnieniach prof. Jacka Woźniakowskiego, i o formie, która może częściowo zdradzić tajemnice pisarza. Jest również o czytaniu i o niejedzeniu.

***

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: prof. Marta Wyka (literaturoznawczyni)

Data emisji: 27.03.2018

Godzina emisji: 17.15

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę"

jp/mko

Czytaj także

Jacek Gutorow. Eseista, tłumacz, poeta

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2018 16:07
Bohaterem audycji "Dwukropek" był krytyk literacki oraz wykładowca literatury brytyjskiej i amerykańskiej na Uniwersytecie Opolskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Logos i Eros. Lata sześćdziesiąte z Susan Sontag

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 12:00
- Ona przez lata rozwijając się, jednocześnie utrzymała w sobie tę wysoką temperaturę refleksji, transgresji i emocji - opowiadała Eliza Kącka o twórczości słynnej amerykańskiej eseistyki. Punktem wyjścia do dyskusji o Sontag był nowo wydany w Polsce jej tom "Style radykalnej woli" z lat 60. ubiegłego wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Roberto Calasso uwodzi czytelnika nie uwodząc"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 13:46
- Ma ten największy talent. Czytelnik jest przez niego uwiedziony, ale równocześnie daje mu też wielkie pole do popisu - mówi Tomasz Brzozowski o włoskim pisarzu Robercie Calasso.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Wicha: w każdym mieszkaniu są słoje i warstwy geologiczne

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 09:00
- Na podstawie przedmiotów możemy wyróżnić okres pionierski, okres rozkwitu i okres upadku - mówił w Dwójce pisarz Marcin Wicha, autor nagradzanej książki "Rzeczy, których nie wyrzuciłem".
rozwiń zwiń