Sylvia Plath. "Jej czarna legenda jest jak przycisk do papieru"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 09:45
- Wiele osób w Polsce zna Sylvię Plath, wie o jej problemach psychicznych i samobójczej śmierci, pewnie też o jej trudnym małżeństwie. Natomiast to wszystko przykrywa, jak przycisk do papieru jej twórczość - mówiła w Dwójce Joanna Mueller, poetka, literaturoznawczyni i krytyczka literacka.
Audio
  • Magdalena Heydel, Joanna Mueller i Katarzyna Czeczot o życiu i twórczości Sylvii Plath (Strefa literatury/Dwójka)
Sylvia Plath
Sylvia PlathFoto: Olga Popova/Shutterstock.com

W niedzielę 11 lutego minęła 55. rocznica tragicznej, samobójczej śmierci amerykańskiej pisarki i poetki Sylvii Plath. O jej dramatycznym życiu i burzliwym związku z angielskim poetą Tedem Hughesem powstało wiele książek i głośny film fabularny "Sylvia". Do dziś jej życie wzbudza wiele emocji, a ona sama uznawana jest za jedną z najwybitniejszych poetek XX wieku.

Czytaj także
Morawski 1200.jpg
"Im nie wolno umrzeć". Listy Morawskiego do Poświatowskiej

Nurt, do którego najczęściej zalicza się wiersze Sylvii Plath to poezja konfesyjna. Zdaniem Joanny Mueller taka ocena jest krzywdząca dla autorki. - Oczywiście, to są wiersze jakoś tam oparte na autobiografii itd. Ale to wszystko jest schowane pod takimi bardzo niepokojącymi obrazami, niejednoznacznymi, niekiedy wręcz abiektalnymi, czyli operującymi wstrętem, odpychającymi, jakoś też niesamowitymi. Dla mnie ciekawym nurtem w tej poezji jest dwu czy wieloosobowość. Tzn. ona ma często takie wiersze, gdzie pokazany jest podmiot kobiecy, w którym roją się różne osoby, przynajmniej dwie: jedna czysta, bezgrzeszna, idealna, a druga grzeszna i brudna - tłumaczy literaturoznawczyni i krytyczka literacka.

Gośćmi "Strefy literatury" poświęconej Sylvii Plath były również Magdalena Heydel z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Katarzyna Czeczot z Polskiej Akademii Nauk. Więcej w nagraniu audycji.

*** 

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: Magdalena Heydel (Katedra Antropologii Literatury i Badań Kulturowych UJ), Joanna Mueller (poetka, literaturoznawczyni i krytyczka literack), Katarzyna Czeczot (Instytut Badan Literackich PAN)

Data emisji: 11.02.2018

Godzina emisji: 20.20

pg/bch


Czytaj także

Libera o dziełach Becketta: nie są do zwykłego czytania

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 12:00
- To literatura do smakowania, gdyż wywodzi się z ducha poezji. To trzeba czytać kawałek po kawałku, dramat po dramacie, to jest na długą lekturę - mówił o dwutomowym wydaniu "Utworów wybranych" Samuela Becketta ich tłumacz i autor opracowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Miał instynkt do dobrej literatury". Wspominamy Wacława Tkaczuka

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 15:00
- Jego "Wiersze z gazet i czasopism", audycja cotygodniowa, 10-minutowa, na antenie przez ok. 20 lat, były fantastyczne. On w pewnym sensie również jakoś stwarzał tych poetów - opowiadała Bogumiła Prządka o słynnym Dwójkowym cyklu Wacława Tkaczuka.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Im nie wolno umrzeć". Listy Morawskiego do Poświatowskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 11:00
- Halina uwielbiała listy od Ireneusza Morawskiego. Znała je na pamięć. One są świadectwem, że talent literacki miał ogromny - o korespondencji między poetką i niewidomym literatem opublikowanej w tomie "Tylko mnie pogłaszcz" opowiadała Mariola Pryzwan.
rozwiń zwiń