Piotr Bojarski: to ojciec "zaprogramował" Arkadego Fiedlera w tym kierunku

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 11:48
- W swoich książkach autobiograficznych Arkady Fiedler niewiele wspomina o matce. Prawdopodobnie jest tak, że tej codziennej serdeczności w takim domowym wymiarze aż tak się nie dostrzega. Zwykle pamięta się lepiej tego rodzica, który jakoś nas pobudza, inspiruje. Chyba stąd się to właśnie wzięło - mówił w Dwójce autor książki "Fiedler. Głód świata".
Audio
  • Kręte ścieżki Arkadego Fiedlera (Strefa literatury/Dwójka)
Arkady Fiedler w swoim domu-muzeum (Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie), 1980 r.
Arkady Fiedler w swoim domu-muzeum (Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie), 1980 r. Foto: PAP/Grzegorz Rogiński

7 marca minęło 35 lat od śmierci Arkadego Fiedlera - jednego z najbardziej znanych i najpoczytniejszych polskich podróżników. Odbył 30 wypraw, napisał 32 książki, które ukazały się w ponad 20 językach i w przeszło 10-milionowym nakładzie. Swoją karierę rozpoczął w latach 20. XX wieku. Zwłaszcza po wojnie jego książki, z silnym posmakiem przygodowości, cieszyły się ogromną popularnością.

Arkady Fiedler przyszedł na świat w 1894 roku w Poznaniu. Wychowywał się w patriotycznej rodzinie. - Antoni Fiedler, mój dziadek, miał zakład chemigraficzny, gdzie tysiącami drukował pocztówki patriotyczne. A pamiętajmy, że to były czasy zaboru pruskiego. Jednocześnie dziadek był wielkim romantykiem przyrody i sześcio-, siedmioletniego Arkadego zabierał m.in. do Puszczykowa w tamtejsze lasy. Podczas wspólnych spacerów i podglądaniu rodzimej przyrody snuli marzenia o większej przyrodzie, bardziej bujnej, czyli o Amazonii. Planowali wspólny wyjazd, kiedy młody Arkady dorośnie. Dziadek zmarł przedwcześnie i nigdy nie było im to dane, ale te marzenia pchały później ojca w świat - tłumaczył Arkady Radosław Fiedler, najstarszy syn podróżnika i jeden z opiekunów poświęconego mu muzeum w Puszczykowie.

Sławę międzynarodową Arkadego Fiedlera rozpoczął literacki reportaż "Dywizjon 303", napisany podczas wojennego pobytu w oddziale polskich lotników RAF-u. Jego biografia ma też jednak swoje zakręty - kontakty z kobietami w odwiedzanych krajach, podszyte kolonialnym szowinizmem, czy trudne politycznie i życiowo decyzje powojenne. Wątki te pojawiły się w dalszej części audycji.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Arkady Radosław Fiedler (syn Arkadego Fiedlera), Piotr Bojarski (autor biografii "Fiedler. Głód świata")

Data emisji: 20.03.2020

Godzina emisji: 21.30

pg


Czytaj także

Prof. Krzysztof Gajda: najlepsze są piosenki o niespełnionej miłości

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 10:55
- Jak pomyślimy sobie o piosenkach, które są najciekawsze, najważniejszej, najbardziej wartościowe literacko, to najczęściej jednak chodzi o miłość nie do końca szczęśliwą. To jest pewnie tak, jak w ogóle z literaturą, że jakiś defekt, jakieś niespełnienie jest dla artystów bardziej interesujące niż wtedy, gdy wszystko idzie gładko - mówił w Dwójce literaturoznawca i badacz piosenki literackiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twórczość na zamówienie. Wpływy bezpieki na polskich pisarzy

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 13:28
- Z tej książki wyłania się między innymi wniosek, że PRL, a szczególnie instytucje bezpieczeństwa, tajnej policji, zapewniały takim pisarzom kariery - mówił prof. Maciej Urbanowski o grupie literatów opisanych w książce "Twórczość na zamówienie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stary poeta mówi. Jarosław Iwaszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 11:00
- Iwaszkiewicz późny przeżywa jakiś wzlot, natomiast "Urania" jest powiewem ostateczności, czymś niezwykłym - mówił Radosław Romaniuk o ostatnim wierszu Iwaszkiewicza, otwierającym wydany po śmierci poety tom "Muzyka wieczorem".
rozwiń zwiń