Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki. Poeta w poszukiwaniu miejsca

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 14:00
Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, poeta metrykalnie należący do pokolenia "bruLionu", ale zawsze bardzo osobny, czerpiący z polskiej tradycji, m.in. barokowej poezji maryjnej, ale posługujący się zarazem nowoczesną dykcją, pełną muzykalności. O jego poezji mówiliśmy w "Strefie literatury".
Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki
Eugeniusz Tkaczyszyn-DyckiFoto: FORUM/Jerzy Dudek

51e4d400-881e-4045-b500-6b3bd4c8712c.jpg
(Bez) użyteczna sztuka, Grzegorz Jankowicz


Posłuchaj
29:42 Dwójka 2021.01.29 Strefa literatury.mp3 O poezji Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego (Strefa literatury/Dwójka)

 

W 2020 roku Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki otrzymał Nagrodę Poetycką "Silesius" za całokształt twórczości, a ostatnio prestiżowe niemieckie wyróżnienie: Międzynarodową Nagrodę Poetycką przyznawaną przez miasto Münster. Jury nagrodziło tom "Norwids Geliebte" w tłumaczeniu Michaela Zdgodzaya i Uljany Wolf, na który złożyło się siedemdziesiąt siedem wierszy pochodzących głównie z książki "Kochanki Norwida" wydanej w 2014 roku. Ponadto właśnie wychodzi całkiem nowy tom poety - "Ciało wiersza".

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki bada literacko doświadczenia graniczne, jak śmierć czy choroba psychiczna (przez wiele lat opiekował się cierpiącą na schizofrenię matką), a także podwójne zakorzenienie polsko-ukraińskie (co również wiąże się z jego osobistą historią).

Autor przejmujących tomów, choćby Młodzieniec o wzorowych obyczajach, Przewodnik dla bezdomnych niezależnie od miejsca zamieszkania, Piosenka o zależnościach i uzależnieniach czy Nie dam ci siebie w żadnej postaci. Jego wierszami zachwycił się już Czesław Miłosz.

O niedawno otrzymanym przez niego wyróżnieniu, a także szerzej o jego poezji opowiadali dr Grzegorz Jankowicz - dyrektor programowy Festiwalu Conrada w Krakowie, redaktor książki Jesień panie a ja nie mam domu. Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki i krytycy, profesor Adam Poprawa z kapituły Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS oraz Joanna Mueller - redaktorka, poetka i eseistka.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: dr Grzegorz Jankowicz (dyrektor programowy Festiwalu Conrada w Krakowie), profesor Adam Poprawa (kapituła Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS) oraz Joanna Mueller (redaktorka, poetka i eseistka)

Data emisji: 29.01.2021

Godz. emisji: 21.30

Czytaj także

Czesław Miłosz nieznany

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 11:00
W środę 14 sierpnia przypadała 15. rocznica śmierci Laureata Literackiej Nagrody Nobla z roku 1980. W Bibliotece Narodowej znalazło się archiwum poety zawierające m.in. jego notatniki, rękopisy, listy, fotografie, przedmioty osobiste. W "Strefie literatury" dowiedzieliśmy się, jakiego Miłosza poznajemy dzięki tym dokumentom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Groza w Nowym Jorku. Edgar Allan Poe i jego "Kruk"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2023 05:45
178 lat temu w gazecie "The Evening Mirror" ukazała się pierwsza wersja słynnego wiersza Edgara Allana Poego. Utwór natychmiast przyniósł autorowi ogromną popularność i do dziś pozostaje jednym z największych osiągnięć światowej literatury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

40 lat temu polskiemu poecie wręczono literackiego Nobla

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 13:13
10 grudnia 1980 roku Czesław Miłosz odebrał w Sztokholmie literacką Nagrodę Nobla z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa.
rozwiń zwiń