"Opowieści o powieści". Rozmowa z Leszkiem Bugajskim

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 21:30
Od pięćdziesięciu lat związany z "Twórczością", najważniejszym polskim miesięcznikiem literackim, autor setek tekstów i kilkunastu książek. Człowiek z dobrym literackim gustem, któremu w tym zakresie należy ufać jak mało komu. Zapraszamy na spotkanie z Leszkiem Bugajskim.
Leszek Bugajski
Leszek BugajskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

W audycji rozmawialiśmy o jego najnowszej książce "Opowieści o powieści". To zbiór 21 tekstów o pisarzach, o ich książkach. Czasami Bugajski pisze w nich o jednej powieści, czasami bierze na warsztat kilka książek autora.

Gościa zapytaliśmy o to, dlaczego do książki wybrał tych, a nie innych autorów, dlaczego nie chce być nazywany krytykiem literackim, a także o przemiany w polskiej prozie po roku 1989.

Najdłuższy tekst, 56 stron, poświęcił Bugajski Januszowi Głowackiemu. I jest to tekst najbardziej osobisty. Ale zapytaliśmy też o innych pisarzy: Olgę Tokarczuk, Zytę Oryszyn, Jerzego Pilcha, Dorotę Masłowską, Andrzeja Stasiuka, Eustachego Rylskiego, Krzysztofa Bieleckiego. O mistrzów: Wiesława Myśliwskiego, Kazimierza Orłosia.

Zadaliśmy pytanie o te 50 lat w "Twórczości" oraz o to, jak zmieniło się to wciąż bardzo ważne, dla pisarzy nobilitujące, pismo w ciągu tych lat.


Posłuchaj
29:04 Strefa literatura 7.05.2022.mp3 "Opowieści o powieści". Rozmowa z Leszkiem Bugajskim (Strefa literatury/Dwójka)

***

- Dawniej dzieło to był Tomasz Mann czy "Ulisses", natomiast dzisiaj słowo "dzieło" funkcjonuje na takich samych zasadach jak: utwór, książka, powieść. A to wcale tak nie jest, bo każde słowo ma jakieś znaczenie i po coś zostało stworzone - mówił niegdyś w Polskim Radiu Leszek Bugajski. Autor przyznał, że w dzisiejszej kulturze jesteśmy skazani na infantylizację, ignorancję, tabloidyzację i dewaluację słów.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Leszek Bugajski (krytyk literacki, publicysta)

Data emisji: 6.05.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

"Józef Mackiewicz uważał, że bolszewików należało dobić"

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2022 13:19
- Rozmawiając o antykomunizmie Józefa Mackiewicza nie mówimy o wycinku. To jest wielonurtowa myśl, która wynika z doświadczeń pisarza - 1 kwietnia minęło 120 lat od chwili narodzin Józefa Mackiewicza. Była to najlepsza z możliwych okazji, aby porozmawiać o nim jako o najbardziej - z polskich intelektualistów - przenikliwym krytyku komunizmu. Rozmawialiśmy o nim z dr. Pawłem Chojnackim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramaty Tomasza Łubieńskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 09:00
W roku 1976 podzielił Polaków swoim esejem historycznym "Bić się czy nie bić". Spory były gwałtowne, ale takie być musiały. Cała Polska historia to dylemat: wolność wywalczyć czy wolności doczekać. Ale zanim Tomasz Łubieński opublikował ten słynny esej, zaczął pisać dramaty. I pisał je przez wiele lat.
rozwiń zwiń