Pociecha i honor. Zygmunt Haupt w paryskiej "Kulturze"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 22:05
"Znając Pana z doskonałych utworów drukowanych w »Wiadomościach«, chciałem się zwrócić z propozycją współpracy z »Kulturą«. Nie orientując się w Pana zainteresowaniach, trudno mi sugerować zagadnienia. W razie Pana zgody zostawiłbym to całkowicie do Pana uznania" - pisze Jerzy Giedroyc do Zygmunta Haupta w listopadzie 1949 roku.
Audio
  • Pociecha i honor. Zygmunt Haupt w paryskiej "Kulturze" (Strefa literatury/Dwójka)
Fragment plakatu promującego I Festiwal im. Zygmunta Haupta, który odbył się w 2015 roku
Fragment plakatu promującego I Festiwal im. Zygmunta Haupta, który odbył się w 2015 rokuFoto: materiały prasowe

I wkrótce otrzymuje odpowiedź pisarza: "Zaproszenie »Kultury« do współpracy poczytuję sobie nie tylko za wielki honor, ale i pociechę w chwili, kiedy moje pierwsze »sukcesy« amerykańskie ukazały mi niebezpieczeństwo oddalenia się od polszczyzny".

Od tego momentu na łamach pisma Zygmunt Haupt drukuje opowiadania, eseje, szkice, przekłady. W 1963 roku w Bibliotece "Kultury" ukazuje się jego tom opowiadań "Pierścień z papieru". A 14 lat po śmierci pisarza Instytut Literacki wydaje kolejną jego książkę - "Szpica. Opowiadania, warianty, szkice". Haupt był także laureatem nagrody literackiej "Kultury".

"Zwrócił na siebie uwagę jury samobytnością swego talentu. Pióro jego żłobi sobie własną drogę, całkowicie obojętne dla teorii, szkół i manier literackich naszego czasu" - pisano w uzasadnieniu.

Wielu szczegółów o współpracy pisarza z paryską "Kulturą" dowiadujemy się dzięki wydanemu właśnie tomowi korespondencji Jerzego Giedroycia i Zygmunta Haupta z lat 1947-1975. W książce zamieszczono też listy, które pisarz wymieniał z Marią Czapską i Józefem Czapskim, Jerzym Stempowskim oraz Zofią i Zygmuntem Hertzami. Dzięki tej korespondencji możemy też bliżej poznać sytuację pisarza, który w tych latach mieszkał w Stanach Zjednoczonych.

O związkach Zygmunta Haupta z paryską "Kulturą" i o jego emigracyjnym losie mówił w audycji Paweł Panas, który ten tom korespondencji opracował.

Posłuchaj
25:08 Dwojka_Strefa_literatury 2023_02_10-21-30-05.mp3 Pociecha i honor. Zygmunt Haupt w paryskiej "Kulturze" (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Paweł Panas

Data emisji: 10.02.2023

Godzina emisji: 21.30

mg

Czytaj także

Pierwsza odsłona Festiwalu im. Zygmunta Haupta

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 17:13
W dniach 18-27 września w Gorlicach i Szymbarku odbędzie się szereg wydarzeń poświęconych osobie i twórczości patrona, jak również literaturze współczesnej i tworzącym ją autorom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Czapski. Napisał prawdę o "nieludzkiej ziemi", malował nieuchwytne życie

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2023 05:52
Był wielkim malarzem. Świetnym eseistą, znawcą literatury i sztuki. Współtworzył paryską "Kulturę". Więziony w Starobielsku i cudem ocalony świadczył swoim życiem –  i takimi książkami jak "Wspomnienia starobielskie" oraz "Na nieludzkiej ziemi" – o sowieckich zbrodniach.  
rozwiń zwiń