X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Maria Czapska - obywatelka Europy

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 07:00
Maria Czapska, hrabianka Hutten-Czapska (przydomku ani tytułu nie używała), siostra młodszego o dwa lata malarza i pisarza Józefa Czapskiego urodziła się 125 lat temu, 6 lutego 1894 roku w Pradze.
Audio
  • Audycja o twórczości Marii Czapskiej z cyklu "Polscy twórcy na emigracji", Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa, 1990
Maria Czapska
Maria CzapskaFoto: Wikimedia Commons/Narodowe Archiwum Cyfrowe/autor nieznany

Pochodziła z najzamożniejszej gałęzi wielonarodowego rodu Czapskich, która posiadała olbrzymie, odziedziczone po Radziwiłłach latyfundia w okolicy Mińska i na Wołyniu.

Dzieciństwo i młodość spędziła w rodzinnym majątku w Przyłukach pod Mińskiem. Studiowała polonistykę w Krakowie w latach 1921-25.

- Te lata studiów stoją mi bardzo żywo w pamięci – mówiła Maria Czapska w wywiadzie, którego udzieliła Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w 1963 roku. – Te pierwsze kroki osobistej niezależności w Polsce wyzwolonej, zjednoczonej, w Krakowie - mieście starych murów i plant kwitnących, mieście, które skupiało zawsze młodzież z trzech polskich zaborów, to miało swój szczególny urok – wspominała Maria Czapska.

Posłuchaj audycji Konrada Tatarowskiego o Marii Czapskiej z cyklu "Polscy twórcy na emigracji” i dowiedz się, o jakich profesorach z Uniwersytetu Jagiellońskiego opowiadała Maria Czapska.

Po studiach, w okresie międzywojennym, przez kilka lat  mieszkała w Paryżu ze swoim bratem Józefem i grupą malarzy kapistów. Lata wojny spędziła w Polsce. W 1945 roku wyjechała na stałe do Francji i zamieszkała w Paryżu. Współpracowała z Instytutem Literackim i "Kulturą”.

Jej najbardziej znane książki to napisany wspólnie z bratem "Dwugłos wspomnień” (Londyn 1965),  "Europa w rodzinie” (Paryż 1970) i "Czas odmieniony” (Paryż 1978).

"Europa w rodzinie” w jakiś sposób nawiązuje do wydanej kilka lat wcześniej "Rodzinnej Europy” Czesława Miłosza, choć utrzymanej w odmiennej pisarskiej konwencji. Czapska snuje swoją opowieść, opierając się na relacjach rodzinnych, listach, wspomnieniach. Więcej niż połowę książki wypełniają dzieje rodziny Czapskich od XVIII wieku do początku I wojny światowej. Szczególnie miejsce w tych wspomnieniach dotyczą relacji z dzieciństwa i wczesnej młodości autorki i jej brata Józefa, późniejszego słynnego malarza i pisarza.

Zobacz serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl poświęcony Józefowi Czapskiemu.
Posłuchaj audycji Konrada Tatarowskiego o Marii Czapskiej z cyklu "Polscy twórcy na emigracji” i dowiedz się, jakie były losy tej znanej rodziny szlacheckiej i jej udział w ważnych dziejach Europy w XIX wieku.

im

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skarby Giedroycia w archiwum Instytutu Literackiego

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2012 09:13
– Redaktor Jerzy Giedroyc nie znosił kapliczek. Chciał, by dom "Kultury" nie był muzeum, a przede wszystkim ośrodkiem, w którym można pracować – podkreślał w Dwójce Wojciech Sikora, opowiadając o pracach nad jednym z najcenniejszych XX-wiecznych polskich archiwów. Dziś mija 12. rocznica śmierci Redaktora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Różewicz i Miłosz w rozmowie o życiu

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 12:56
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europa się skończyła, czas wyjeżdżać?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 08:58
Dziś wieczorem "W tyglu kultury", a w nim: dyskusja o kondycji Starego Kontynentu. Transmisja wideo spotkania na naszej stronie internetowej!
rozwiń zwiń