Wysoki i dobry król. Andrzej Franaszek o przyjaźni Józefa Czapskiego i Adama Zagajewskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 18:00
- Tytuł książki zaproponowany przez Adama Zagajewskiego jest błyskotliwą frazą, która ma przykuć uwagę czytelnika. Sam Józef Czapski czasami żartował, mówiąc o sobie, że jest największym żyjącym malarzem. Jego wzrost od lat młodzieńczych był tematem rozmaitych anegdot, a Czapski z pewnością w wielu znaczeniach tego określenia wystawał ponad przeciętność - mówił w Dwójce Andrzej Franaszek, autor posłowia do książki "Najwyższy człowiek świata. O Józefie Czapskim".
Józef Czapski
Józef CzapskiFoto: Martine Franck/Magnum Photos/Forum

Jakby natura wystawiła go na pokaz

Był tak wysoki (i dobry), jakby natura/dumna z siebie - wystawiła go na pokaz - tak w wierszu "Król" o Józefie Czapskim po śmierci malarza napisał Adam Zagajewski.

Ich głęboka przyjaźń trwała dekadę

Poznali się w 1983 roku. Wkrótce połączyła ich głęboka przyjaźń trwająca dekadę, do śmierci Józefa Czapskiego w 1993 roku. Świadectwem tego, co ich łączyło, są wiersze Adama Zagajewskiego, listy, które wymieniali, zapiski dziennikowe Józefa Czapskiego. 

Zobacz serwis specjalny poświęcony Józefowi Czapskiemu>>>

Tom esejów poświęconych Józefowi Czapskiemu

Twoje wiersze - źródło ożywcze - pisał pod koniec życia w liście do przyjaciela Józef Czapski. Adam Zagajewski planował stworzenie tomu esejów poświęconych autorowi "Na nieludzkiej ziemi". Pracę nad tą książką przerwała śmierć poety w marcu 2021 roku. Ale dzięki staraniom jego żony, Mai Zagajewskiej, oraz jego przyjaciół - wydawców Krystyny i Ryszarda Krynickich i redaktora tomu Andrzeja Franaszka - książka "Najwyższy człowiek świata. O Józefie Czapskim" niedawno się ukazała.

Wystawał ponad przeciętność

Gość Dwójki mówił o tytule książki. - To zaproponowana przez Adama Zagajewskiego błyskotliwa fraza, która ma przykuć uwagę czytelnika. Sam Józef Czapski czasami żartował, mówiąc o sobie, że jest największym żyjącym malarzem. Jego wzrost od lat młodzieńczych był tematem rozmaitych anegdot, a Czapski z pewnością w wielu znaczeniach tego określenia wystawał ponad przeciętność - powiedział Andrzej Franaszek.

Posłuchaj
23:30 2023_07_14 17_29_57_Dwojka_Strefa_literatury.mp3 Wysoki i dobry król. Andrzej Franaszek o przyjaźni Józefa Czapskiego i Adama Zagajewskiego (Strefa literatury/Dwójka)

 

Szukali w sobie dopełnienia

Spotkawszy się, nie rezygnowali z odmienności, nie mogliby zresztą tego zrobić. Ale szukali w sobie dopełnienia - pisze w "Posłowiu" Andrzej Franaszek. Redaktor tomu "Najwyższy człowiek świata" opowiedział w audycji o tej książce oraz o przyjaźni poety i malarza. 

Adam Zagajewski o Józefie Czapskim

Posłuchaliśmy także, co o Józefie Czapskim i planowanej książce Adam Zagajewski mówił w Dwójkowej audycji "Literackie witaminy" w listopadzie 2020 roku

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Andrzej Franaszek (dziennikarz, wykładowca uniwersytecki, krytyk literacki)

Data emisji: 14.07.2023

Godzina emisji: 17.30

pg/mo

Czytaj także

Nowe obrazy w kolekcji Pawilonu Józefa Czapskiego w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 17:30
- Tematem tych czterech obrazów są snopki siana. To dosyć częsty motyw w malarstwie, ale akurat Czapski mało malował tego rodzaju natury. Jest jeszcze bardzo świetny rysunek tuszem. W ogóle Czapski rysownik to jest temat na oddzielną rozmowę - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Agnieszka Kosińska, kuratorka wystawy "Czapski nabytki. Norwid w dziennikach" w Muzeum Narodowym w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Listy Mrożka i Czapskiego. "Różniło ich wszystko"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2023 16:59
- Pierwszy list, który publikujemy, pochodzi ze stycznia 1964 roku. Wiemy, że były wcześniejsze listy, bo obaj panowie odnoszą się do nich nawet w tych pierwszych listach, które znalazły się w książce - mówił w "Wybieram Dwójkę" Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego. Premiera książki "Listy 1964-1988 Sławomir Mrożek, Józef Czapski" 28 czerwca.
rozwiń zwiń