"Dla Herberta sztuka była niezbywalną częścią życia"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 14:59
- Tak, jak konieczność odżywiania, spania, pracy i odpoczynku jest dla nas oczywista, tak kontakt ze sztuką był oczywisty dla Herberta. Sztuka była dla niego częścią życia, z której nie można rezygnować - mówiła w Dwójce dr Joanna Guze.
Audio
  • Herberta podróże ze szkicownikiem (Strefa literatury/Dwójka)
Rysunki Zbigniewa Herberta na wystawie w Lublinie
Rysunki Zbigniewa Herberta na wystawie w LublinieFoto: PAP/Mirosław Trembecki

biografia_herbert_1200.jpg
Dwa tysiące stron życia. Czytamy biografię Herberta

W "Strefie literatury" przyjrzeliśmy się rysunkom Zbigniewa Herberta, który w czasie swoich wypraw przerysowywał interesujące go fragmenty obrazów, szkicował pejzaże. Zastanawialiśmy się z naszymi gośćmi, co fascynowało poetę w malarstwie i czym było dla niego własne rysowanie.

- Zainteresowanie sztuką zaczynało się u Herberta od fascynacji jakimś obrazem lub artystą i przeradzało się w niezwykle wnikliwe, cierpliwe studia. Poeta zdobywał książki o interesującym go artyście, a lubował się w publikacjach, które eksponowały detale obrazów, pozwalały wniknąć w jego warsztat malarski - powiedziała prof. Marta Smolińska. 

Jak bardzo malarstwo fascynowało Herberta? - Kiedy pojechaliśmy do Włoch ustaliliśmy, że jeśli będziemy w jakimś muzeum, to zostawi mnie w przedsionku. Sam zatapiał się w te wszystkie galerie, które chciał zwiedzić - mówiła na jednym z archiwalnych nagrań żona poety Katarzyna Herbert.

Czy stosunek Zbigniewa Herberta do sztuki był jednoznaczny? Jak definiował metody i dokonania historyków sztuki? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której znalazły się również archiwalne nagrania wypowiedzi poety i jego żony oraz fragmenty esejów i wiersze w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza, a także fragmenty notatek w interpretacji Adama Ferencego.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: dr Joanna Guze, prof. Marta Smolińska i dr. Henryk Citko (historycy sztuki)

Data emisji: 6.05.2018

Godzina emisji: 20.00 

mko/pg

Czytaj także

Odczytane z serwetki, kopert, skrawków gazet. Nieznane wiersze Herberta

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 08:00
- Nie wyobrażałem sobie, że on tak pieczołowicie przechowuje swoje rękopisy – mówił Ryszard Krynicki w audycji o wydanym niedawno zbiorze wierszy Zbigniewa Herberta "Utwory rozproszone. Rekonesans 2".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Franaszek o biografii Herberta. "Obraz nam się komplikuje"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 10:00
- W przypadku Zbigniewa Herberta często jest tak, że jego obraz jest szalenie stereotypowy, uproszczony, sprowadzony do kilku frazesów - podkreślał Andrzej Franaszek, autor ukazującej się właśnie dwutomowej biografii znakomitego poety.
rozwiń zwiń