"Pan Tadeusz Różewicz" - wystawa na stulecie urodzin poety

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 20:44
- Spadkobiercy Tadeusza Różewicza przekazali dużą część archiwum do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, pośredniczyło w tym też miasto Wrocław, od razu z takim pomysłem, żeby w jakiś sposób eksponować te materiały. Dość szybko pojawił się pomysł, by miejscem ekspozycji było Muzeum "Pana Tadeusza". Ostateczny kształt tej wystawy to jednak kilka ostatnich miesięcy 2021 roku - mówiła w Dwójce Maria Marszałek, kuratorka wystawy "Pan Tadeusz Różewicz".
Pan Tadeusz Różewicz to jedna z wystaw stałych prezentowanych w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu
"Pan Tadeusz Różewicz" to jedna z wystaw stałych prezentowanych w Muzeum "Pana Tadeusza" we WrocławiuFoto: materiały prom.

Nowoczesna wystawa, zorganizowana z okazji 100. rocznicy urodzin poety, zbudowana jest achronologicznie i nielinearnie. Skupia się wokół tematów istotnych w twórczości pisarza, takich jak: trauma wojenna i nostalgia za dzieciństwem, dociekania na temat wiary, poczucie wewnętrznej martwoty. Opowiada też o fascynacji malarstwem i dialogach z ważnymi dla Różewicza artystami (m.in. Miłoszem czy Nowosielskim).

Bohatera wystawy widzimy takim, jakim sam chciał się pokazać, jego figura wyłania się z autobiograficznych utworów, listów, fotograficznych performance'ów. Kim jest Tadeusz Różewicz? O to możemy zapytać jego samego, a przynajmniej sztuczną inteligencję, której osobowość tworzą jego wiersze. Bo "Pan Tadeusz Różewicz" zaprasza wszystkich chętnych do interakcji.

"Pan Tadeusz Różewicz". Poeta w swoim mieście

Tadeusz Różewicz mieszkał we Wrocławiu ponad 40 lat, pod trzema różnymi adresami. Muzeum "Pana Tadeusza" mieści się natomiast w Kamienicy Pod Złotym Słońcem, pod numerem 6, na tamtejszym Rynku. Można tam oglądać trzy wystawy stałe, w tym najnowszą - "Pan Tadeusz Różewicz", którą otwarto 9 października br. - dokładnie w stulecie urodzin jednego z literackich patronów 2021 roku.


Posłuchaj
28:28 Dwójka strefa literatury 3.12.2021.mp3 "Pan Tadeusz Różewicz". Rozmowa z kuratorami wystawy - Marią Marszałek i Marcinem Szyjką (Strefa literatury/Dwójka) 

O tym, jak wystawa może stać się prezentacją poety, poezji i kontekstem dla niej, rozmawialiśmy w audycji ze współtwórcami i kuratorami wystawy - Marią Marszałek i Marcinem Szyjką Muzeum "Pana Tadeusza" we Wrocławiu.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 3.12.2021

Godzina emisji: 19.30

pg

reklama

Czytaj także

Kamil Różewicz: ojciec był cichy i oszczędny w słowach

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 10:21
- Dom ojca był zawsze oazą spokoju i ciszy. Koledzy dziwili się: dlaczego u was jest tak cicho? Ta cisza ukształtowała nas wszystkich - opowiadał w audycji "Dwie do setki" Kamil Różewicz, starszy syn Tadeusza Różewicza, którego siódma rocznica śmierci mija właśnie dziś (24.04).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Hawałej: Różewicz i narcyzm to dwa kontrasty

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 13:00
- Często myślał o czymś albo był tak zaaferowany rozmową z nami, że nie chciał, by docierał do niego trzask migawki - mówił o Tadeuszu Różewiczu Adam Hawałej, fotograf dokumentujący jego pracę.
rozwiń zwiń