Paleczny. "Gdy gra, czuję w powietrzu elektryczność"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 10:00
- Ta pianistyka jest nieprawdopodobnie energetyczna, wyrazista, mocna – mówiła o Piotrze Palecznym, zdobywcy III miejsca na Konkursie Chopinowskim w 1970 roku, prof. Alicja Paleta-Bugaj.
Audio
  • Chopinowscy jurorzy: Piotr Paleczny (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Studiując u prof. Ekiera, wiedziałem, że jestem szczęściarzem będącym najbliżej prawdy artystycznej o Chopinie, wspominał w Dwójce prof. Piotr Paleczny (za zdj.)
"Studiując u prof. Ekiera, wiedziałem, że jestem szczęściarzem będącym najbliżej prawdy artystycznej o Chopinie”, wspominał w Dwójce prof. Piotr Paleczny (za zdj.) Foto: Cezary Pecold/PAP/CAF

Prof. Piotr Paleczny, bohater kolejnej audycji Dwójkowego cyklu przybliżającego jurorów tegorocznego Konkursu Chopinowskiego, wspominał m.in. ów jakże ważny moment w jego drodze artystycznej, jakim było wyróżnienie sprzed 45 lat. - Do dziś pamiętam piekielny ból głowy, kiedy czekałem na werdykt. Ból ustąpił w momencie, kiedy poznaliśmy wyniki – opowiadał, podkreślając, jak radykalną zmianę w jego życiu przyniosła decyzja ówczesnego jury.

Czy udało się mu przełamać etykietkę "chopinisty"? W jakim sensie, jak przyznał, "nie zawsze był grzecznym studentem"? I dlaczego "jego Chopin" jest w tej chwili bardziej wyzwolony niż wcześniej?

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Prowadzi: Anna Skulska

Goście: prof. Alicja Paleta-Bugaj, prof. Antoni Wit, prof. Ryszard Zimak i Dang Thai Son

Data emisji: 8.06.2015

Godzina emisji: 21.00

Muzyczny suplement, w którym wysłuchaliśmy nagrań w wykonaniu bohatera audycji, przygotowała Róża Światczyńska.

jp/mc

Czytaj także

Piotr Paleczny: liczy się osobowość pianisty

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2015 15:50
– Oprócz ogólnego wrażenia i możliwości technicznych ważne jest to, co artysta ma w swoim wnętrzu – mówił Piotr Paleczny, przewodniczący jury Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Paleczny: muzyka Chopina musi śpiewać

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 19:00
- Niektórzy prezentowali znakomitą pianistykę, ale nie zbliżali się do ducha utworów Chopina - mówił Przewodniczący Jury po II etapie Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Świtała: nie róbcie z Chopina towaru!

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 09:00
- Polscy pianiści nie muszą być chopinistami. Nie warto grać tej muzyki na siłę, nawet jeśli to trampolina do kariery - przestrzegał juror Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dina Yoffe. Pianistka niczym Michael Jackson

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 10:00
– Czułam się jak bohaterka narodowa – mówiła Dina Yoffe o II nagrodzie w Konkursie Chopinowskim zdobytej 40 lat temu. W tym roku to ona będzie oceniać pianistów.
rozwiń zwiń