Fangor: malowałem wbrew panującym modom

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 13:56
- Gdy zaczynałem, popularna była abstrakcja na grubych płótnach, farba w strupach, żeby całość wyglądała, jakby miała 400 lat. A u mnie wszystko gładkie, żadnej faktury. To nie było traktowane jako malarstwo - wspominał w archiwalnym nagraniu Wojciech Fangor.
Audio
  • Opowieść o Wojciechu Fangorze (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Wojciech Fangor zmarł 25 października 2015
Wojciech Fangor zmarł 25 października 2015Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

W tym roku minęła pierwsza rocznica śmierci wybitnego projektanta, artysty i rzemieślnika. W audycji wysłuchaliśmy nagranych przez Aleksandrę Łapkiewicz barwnych wspomnień Wojciecha Fangora, który opowiadał m.in. o przyczynach swojej emigracji do USA. - Do czasów końca II wojny światowej ciągle się czegoś bałem. Surowego ojca. Niemców. Chciałem wyjechać do Ameryki, żeby przestać się w końcu bać.

Malarz wspominał wyboistą drogę do Stanów Zjednoczonych, która wiodła przez Francję ("Tutaj nie było szans na pracę artysty. Mieli swoich"), RFN i Wielką Brytanię. Opowiadał też o wyzwaniu, jakim było zaprojektowanie grafik na ścianach drugiej linii metra w Warszawie. - To było 6 tysięcy metrów kwadratowych, 14 ścian, każda 120 metrów długa i 4 wysoka. Ta robota trwała prawie 8 lat i kosztowała mnie trochę nerwów.

W audycji wybrzmiała także o anegdota o mistycznym doświadczeniu Wojciecha Fangora na polanie z pieczarkami i oczach pewnej dziewczynki namalowanych trzema ruchami pędzla.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Magdalena Shummer-Fangor (malarka, żona artysty), Bożena Kowalska (historyczka sztuki, przyjaciółka i autorka książki o artyście) oraz Daniel Wnuk (rzeźbiarz, w ostatnich latach współpracownik Wojciecha Fangora);  z nagrań archiwalnych Wojciech Fangor

Data emisji: 12.12.2016

Godzina emisji: 21.30

bch/mz

Czytaj także

"Wyjechałem do USA, żeby przestać się bać"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 14:50
Wojciech Fangor - malarz, autor projektów architektoniczno-urbanistycznych i twórca koncepcji plastycznej drugiej linii warszawskiego metra - wspomina lata emigracji.
rozwiń zwiń