REKLAMA

Stefan Korboński. Z podziemia na emigrację

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 15:46
W "Opowieściach po zmroku" w cyklu "Polskie losy" sylwetkę prawnika, publicysty, polityka ruchu ludowego oraz twórcy i czołowego działacz Polskiego Państwa Podziemnego.
Audio
  • Sylwetka Stefana Korbońskiego (Opowieści po zmroku/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Elena Rostunova

Stefan Korboński po wojnie z powodzeniem startował do Sejmu Ustawodawczego, jednak wobec narastającego zagrożenia represjami, w 1947 uciekł z Polski i trafił do USA. Na rzecz wolności Polski, która w pojałtańskim porządku znalazła się pod wpływem Związku Radzieckiego, działał na niwie publicystycznej, dziennikarskiej i pisarskiej. W 1954 roku, w 10. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Instytucie Literackim w Paryżu wydał książkę "W imieniu Rzeczypospolitej", która była zaczątkiem trylogii, jaką o polskiej historii wojennej i powojennej napisał. O Stefanie Korbońskim opowiadali badacze jego życia i działalności: Roman W. Rybicki i dr Piotr Stanek.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Przygotowały:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Roman W. Rybicki i dr Piotr Stanek (hsitorycy)

Data emisji: 12.06.2017

Godzina emisji: 21.30

bch

Czytaj także

"Tu jest mój dom". Historia polskiego Żyda z Jerozolimy

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 10:50
- Gdy odebrano mi Polskę, to jak najszybciej chciałem zapełnić po niej pustkę. Jej miejsce wkrótce zajął Izrael – powiedział polski Żyd Branley Zeichner, mieszkający od ponad 40 lat w Jerozolimie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Danilewicz-Zielińska. Opiekunka polskiej literatury na emigracji

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 14:09
- W Londynie w roku 1943 dostała zadanie zgromadzenia biblioteki z uwzględnieniem rzadkich poloniców. Dla Radia Wolna Europa zrecenzowała ponad 300 nowości wydawniczych z kraju - opowiadał w Dwójce o legendarnej bibliotekarce, ale też pisarce i badaczce polskiej literatury dr Wojciech Kaliszewski.
rozwiń zwiń