"Tu jest mój dom". Historia polskiego Żyda z Jerozolimy

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 10:50
- Gdy odebrano mi Polskę, to jak najszybciej chciałem zapełnić po niej pustkę. Jej miejsce wkrótce zajął Izrael – powiedział polski Żyd Branley Zeichner, mieszkający od ponad 40 lat w Jerozolimie.
Audio
  • "Bez żalu". Reportaż o Branleyu Zeichnerze (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Bohater reportażu został zmuszony do wyjazdu z Polski w maju 1969 roku po tym, jak opuścił zakład karny, do którego trafił za "rozpowszechnianie propagandy pisanej". W rozmowie z Bartoszem Pankiem opowiadał, dlaczego jako cel swej emigracji wybrał ostatecznie Izrael.

- Chciałem tutaj przyjechać, bo to było wtedy młode państwo na dorobku, gdzie ludzie żyli mniej więcej na tym samym poziomie. Izrael starał się wtedy o takie osoby jak ja. I choć było mi żal, że zostawiam za sobą wszystko, nie oglądałem się do tyłu. Zacząłem w Izraelu studia, poszedłem do wojska, ożeniłem się. Pełnoprawnym Izraelczykiem poczułem się jednak dopiero w 1973 roku, kiedy wziąłem udziałem w wojnie izraelsko-arabskiej – dodał Branley Zeichner.

Bohater reportażu opowiadał również o swoim dzieciństwie w Polsce, losach swej rodziny, a także o tym, jak ulotka z wydrukowanym tekstem z "Dziadów" Adama Mickiewicza stała się początkiem jego problemów w Polsce

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Tytuł reportażu: "Bez żalu"

Przygotował: Bartosz Panek

Data emisji: 24.04.2017

Godzina emisji: 21.30

mz/bch


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawa, Żydzi, zagłada. Zapamiętać koniec świata

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 15:00
Rozmowa z Joanną Rudniańską, autorką książki "Kotka Brygidy", na podstawie którego powstało premierowe słuchowisko Dwójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żydzi ukrywani w zoo. "Zaczęło się od kilku osób"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 12:00
– Ojciec przedstawił matce sytuację i zapytał, czy podejmą się takiego ryzyka – mówiła Teresa Żabińska-Zawadzki o bohaterskim czynie swoich rodziców Jana i Antoniny Żabińskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Maus". Historia Zagłady wyrażona w komiksie

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2016 18:30
- Uważam, że "Maus" ze wszystkich dzieł, książek czy filmów, najbardziej zbliżył się do okrutnej prawdy o tamtym czasie – podkreślał Szymon Holzman, opowiadając o słynnym komiksie Arta Spiegelmana na temat Holokaustu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie byłoby esperanto, gdyby Zamenhof nie był Żydem"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 20:00
- Przełom nastąpił, gdy Ludwik Zamnhof zajął się opracowaniem gramatyki języka jidysz, który był w XIX wieku żargonem - opowiadał w Dwójce esperantysta Tomasz Chmielik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szewach Weiss: wiemy dokładnie, jak wygląda piekło

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 10:00
- W Warszawie przed wojną żyło 420 tysięcy Żydów, dziś została po nich tablica na Umschlagplatz - mówił w przededniu 74. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie profesor Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce.
rozwiń zwiń