X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"W Polsce nie widać uczciwych ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 15:00
- Każdy kradnie. To wszystko wygląda, jak jeden dowcip, tyle że straszny. Komunizm bardzo wiele zniszczył - ubolewała w ostatnim radiowym wywiadzie, udzielonym w 2003 roku, Zofia Hertz.
Audio
  • Ostatni wywiad z Zofią Hertz (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Zofia Hertz, Maisons-Laffitte, 1997.
Zofia Hertz, Maisons-Laffitte, 1997. Foto: TVP/PAP/Mikołaj Nestorowicz

10 lat od śmierci redaktorki paryskiej "Kultury" Dwójka przypomina ostatni wywiad, którego udzieliła ona Annie Lisieckiej.

Żyli jak na poligonie, według słów Jerzego Giedroycia: "wciąż pod namiotami". Swoją pracę traktowali jako służbę, wierzyli w misję, którą wykonują, mieli poczucie uczestnictwa w swoistej wojnie o Polskę.  - Choć dla wielu wydawało się to mrzonką, założyli pismo, które, jak wierzyli, doprowadzi do tego, że Polska będzie niepodległa - mówiła w Dwójkowej audycji Barbara Toruńczyk.

Zofia Hertz - jedna z najważniejszych postaci środowiska paryskiej "Kultury". Współzałożycielka tego pisma, a w szerokim tego słowa znaczeniu: gospodyni Maisons-Laffitte. Po śmierci Giedroycia - zgodnie z jego życzeniem - zaprzestała wydawać "Kulturę" i książki. Maisons-Laffitte przekształciło się w rodzaj ogromnego archiwum, nieustannie nawiedzanego przez badaczy różnych dyscyplin. - Żadna biblioteka nie dysponuje takim zbiorem dokumentów na temat najnowszej historii Polski - mówiła z dumą Zofia Hertz. - My archiwizowaliśmy absolutnie wszystko. Zwykle były to mikrofilmy, które docierały do nas ukryte w króliczkach wielkanocnych - dodaje żartobliwie. 

W rozmowie z Anną Lisiecką gospodyni Maisons-Laffitte wspominała jednak przede wszystkim heroiczną, ale czasami też przezabawną przeszłość. Wróciła między innymi do okresu, gdy gościem "Kultury" był Marek Hłasko. - To był grzeczny chłopiec. Mój mąż pozwolił mu mówić do siebie "wuju". Owszem, lubił wypić, ale nie był pijakiem - uśmiecha się Zofia Hertz i opowiada, jak ówczesny enfant terrible polskiej literatury... usługiwał do stołu i zmywał naczynia.

Więcej barwnych anegdot w załączonym nagraniu audycji "Opowieści po zmroku".

>>>Posłuchaj także nagrań związanych z Zofią Hertz w serwisie specjalnym Polskiego Radia "Radia Wolności"<<<

Zofia
Zofia Hertz i Jerzy Giedroyc. Fot. Instytut Literacki w Paryżu

>>>Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Jerzemu Giedroyciowi<<<

Wywiad z Zofią Hertz uzupełniony został nagraną przez autorkę - Annę Lisiecką - wypowiedzią Czesława Miłosza. Gośćmi programu byli również Elżbieta Sawicka i Jerzy Kisielewski.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Henryk Giedroyc – wspomnienie

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 19:59
Zapraszamy do wysłuchania audycji o zmarłym w marcu tego roku współtwórcy Instytutu Literackiego, jego dyrektorze w latach 2003–2010.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska potrzebowała takiego pisma"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 12:02
– Był na początku założenia Instytutu, jeszcze w Rzymie. "Kultura" bardzo wiele mu zawdzięcza – podkreślał doniosłą rolę Herlinga-Grudzińskiego w współtworzeniu pisma Jerzy Giedroyc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Giedroyc - barwny człowiek na miarę epoki

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 16:00
- Impulsem do napisania tej książki była autobiografia Giedroycia, która mnie niezwykle zirytowała - mówił w Dwójce Marek Żebrowski, autor książki "Jerzy Giedroyc – życie przed Kulturą".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy żołnierze przestali czytać książki Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 13:19
Mija 60 lat od rozpoczęcia działalności niezwykle ważnej dla polskiej kultury serii wydawniczej Instytutu Literackiego Jerzego Giedroycia. Co poprzedzało tę inicjatywę?
rozwiń zwiń