X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jerzy Giedroyc - barwny człowiek na miarę epoki

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 16:00
- Impulsem do napisania tej książki była autobiografia Giedroycia, która mnie niezwykle zirytowała - mówił w Dwójce Marek Żebrowski, autor książki "Jerzy Giedroyc – życie przed Kulturą".
Audio
  • Marek Żebrowski w rozmowie z Joanną Szwedowską o książce "Jerzy Giedroyc – życie przed Kulturą"
fragm. okładki książki M. Żebrowskiego Jerzy Giedroyć. Życie przed Kulturą, Wydawnictwo Literackie
fragm. okładki książki M. Żebrowskiego "Jerzy Giedroyć. Życie przed "Kulturą", Wydawnictwo LiterackieFoto: mat. prasowe

- Zirytowały mnie braki i pobieżne zrelacjonowanie zdarzeń, które wydawały mi się niezwykle interesujące. Miałem przeczucie, że kryją się za tym niezwykłe historie - wyjaśniał w "Notatniku Dwójki" autor najnowszej biografii redaktora paryskiej "Kultury".

W swojej książce Marek Żebrowski skupił się na mało znanych faktach z młodości Jerzego Giedroycia i jego życiu osobistym, o którym opowiadał mu jego brat, Henryk. - W czasie naszych rozmów wielokrotnie powtarzał, że Jerzy nie był tylko redaktorem "Kultury", ale barwnym człowiekiem z bogatym życiorysem - zwracał uwagę gość Joanny Szwedowskiej.

Z książki "Jerzy Giedroyc – życie przed Kulturą" dowiadujemy się m.in., że legendarny publicysta jako dziecko wędrował z Moskwy do Mińska w trakcie szalejącej rewolucji. Palił nałogowo jako jedenastolatek. Nie kochał szkoły, ale uwielbiał pikniki z kolegami i koleżankami. Ożenił się z piękną femme fatale. Lubił wylegiwać się do dziesiątej. Zafascynowany Witkacym eksperymentował z narkotykami.

W jaki sposób autorowi udało się dotrzeć do tych faktów? - Narzuciłem sobie pewne ograniczenia w doborze źródeł. Szukałem dokumentów z epoki. Mniejszą wagę przykładałem do relacji późniejszych - tłumaczył Żebrowski.

Więcej na temat książki i Jerzego Giedroycia dowiesz się z nagrania audycji.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Jerzemu Giedroyciowi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przesłanie Redaktora Jerzego Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 07:00
Mija 14 lat od śmierci wybitnego polityka i publicysty, twórcy oraz redaktora paryskiej "Kultury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Giedroyc – pół wieku nieznanej historii

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 11:24
Jako dziecko wędrował z Moskwy do Mińska w trakcie szalejącej rewolucji. Palił nałogowo jako jedenastolatek. Nie kochał szkoły, ale uwielbiał pikniki z kolegami. Nie brzmi jak życiowa droga Redaktora i zdyscyplinowanego tytana pracy? Zapraszamy do wysłuchania fragmentów książki "Jerzy Giedroyć. Życie przed Kulturą".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska potrzebowała takiego pisma"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 12:02
– Był na początku założenia Instytutu, jeszcze w Rzymie. "Kultura" bardzo wiele mu zawdzięcza – podkreślał doniosłą rolę Herlinga-Grudzińskiego w współtworzeniu pisma Jerzy Giedroyc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznane przypadki i jedna wielka klęska Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 16:07
Jako dziecko Giedroyc wędrował z Moskwy do Mińska podczas szalejącej rewolucji. Palił nałogowo już jako jedenastolatek. Nie kochał szkoły, ale uwielbiał pikniki z kolegami. Nie brzmi, jak życiowa droga Redaktora i zdyscyplinowanego tytana pracy?
rozwiń zwiń