REKLAMA

Jerzy Giedroyc - barwny człowiek na miarę epoki

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 16:00
- Impulsem do napisania tej książki była autobiografia Giedroycia, która mnie niezwykle zirytowała - mówił w Dwójce Marek Żebrowski, autor książki "Jerzy Giedroyc – życie przed Kulturą".
Audio
  • Marek Żebrowski o książce "Jerzy Giedroyc – życie przed Kulturą" (PR, 2012)
fragm. okładki książki M. Żebrowskiego Jerzy Giedroyć. Życie przed Kulturą, Wydawnictwo Literackie
fragm. okładki książki M. Żebrowskiego "Jerzy Giedroyć. Życie przed "Kulturą", Wydawnictwo LiterackieFoto: mat. prasowe

- Zirytowały mnie braki i pobieżne zrelacjonowanie zdarzeń, które wydawały mi się niezwykle interesujące. Miałem przeczucie, że kryją się za tym niezwykłe historie - wyjaśniał w "Notatniku Dwójki" autor najnowszej biografii redaktora paryskiej "Kultury".

W swojej książce Marek Żebrowski skupił się na mało znanych faktach z młodości Jerzego Giedroycia i jego życiu osobistym, o którym opowiadał mu jego brat, Henryk. - W czasie naszych rozmów wielokrotnie powtarzał, że Jerzy nie był tylko redaktorem "Kultury", ale barwnym człowiekiem z bogatym życiorysem - zwracał uwagę gość Joanny Szwedowskiej.

Z książki "Jerzy Giedroyc – życie przed Kulturą" dowiadujemy się m.in., że legendarny publicysta jako dziecko wędrował z Moskwy do Mińska w trakcie szalejącej rewolucji. Palił nałogowo jako jedenastolatek. Nie kochał szkoły, ale uwielbiał pikniki z kolegami i koleżankami. Ożenił się z piękną femme fatale. Lubił wylegiwać się do dziesiątej. Zafascynowany Witkacym eksperymentował z narkotykami.

W jaki sposób autorowi udało się dotrzeć do tych faktów? - Narzuciłem sobie pewne ograniczenia w doborze źródeł. Szukałem dokumentów z epoki. Mniejszą wagę przykładałem do relacji późniejszych - tłumaczył Żebrowski.

Więcej na temat książki i Jerzego Giedroycia dowiesz się z nagrania audycji.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Jerzemu Giedroyciowi

Czytaj także

Przesłanie Redaktora Jerzego Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 07:00
Mija 14 lat od śmierci wybitnego polityka i publicysty, twórcy oraz redaktora paryskiej "Kultury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Giedroyc – pół wieku nieznanej historii

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 11:24
Jako dziecko wędrował z Moskwy do Mińska w trakcie szalejącej rewolucji. Palił nałogowo jako jedenastolatek. Nie kochał szkoły, ale uwielbiał pikniki z kolegami. Nie brzmi jak życiowa droga Redaktora i zdyscyplinowanego tytana pracy? Zapraszamy do wysłuchania fragmentów książki "Jerzy Giedroyć. Życie przed Kulturą".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska potrzebowała takiego pisma"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 12:02
– Był na początku założenia Instytutu, jeszcze w Rzymie. "Kultura" bardzo wiele mu zawdzięcza – podkreślał doniosłą rolę Herlinga-Grudzińskiego w współtworzeniu pisma Jerzy Giedroyc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznane przypadki i jedna wielka klęska Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 16:07
Jako dziecko Giedroyc wędrował z Moskwy do Mińska podczas szalejącej rewolucji. Palił nałogowo już jako jedenastolatek. Nie kochał szkoły, ale uwielbiał pikniki z kolegami. Nie brzmi, jak życiowa droga Redaktora i zdyscyplinowanego tytana pracy?
rozwiń zwiń