X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy można zjeść jajko Kolumba?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2015 20:00
Według jednego z dawnych przepisów jest to możliwe. O sposobach na - nie tylko wielkanocne - jaja dyskutowaliśmy w świątecznym wydaniu "Drogi przez mąkę".
Audio
  • Niezwykłe potrawy z jaj (i nie tylko) były tematem świątecznej "Drogi przez mąkę" (Dwójka)
Jajko Kolumba według Williama Hogartha. Nie tylko dla słynnego odkrywcy jajko stało sie metaforą rozwiązania genialnego w swojej prostocie. Podobnie myślało wielu kucharzy
"Jajko Kolumba" według Williama Hogartha. Nie tylko dla słynnego odkrywcy jajko stało sie metaforą rozwiązania genialnego w swojej prostocie. Podobnie myślało wielu kucharzyFoto: domena publiczna, wikipedia

Obok dań wyrafinowanych - jak "iaia sporządzone angielskim sposobem" (książka "Kucharka doskonała wiedeńska" z 1822 roku) czy omlet litewski ("100 potraw z jaj" Elżbiety Kiewnarskiej, 1928) - historyczne źródła przedstawiają przepisy zaskakująco proste i pospolite. Już Polska przedwojenna znała.. "studencki" omlet z parówkami.

Staropolscy kucharze wiedzieli dobrze, że praca nad potrawą rozpoczyna się na etapie chowu. Wielkanocnego indyka należało więc karmić - zdaniem Marty Marciszewskiej - dokładnie wyliczoną ilością orzechów włoskich. A nasz gość Łukasz Kozak przypomniał starą - jego zdaniem: humanitarną - alternatywę dla współczesnej przemysłowej hodowli drobiu.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzenie: Łukasz Modelski

Gość: Łukasz Kozak (Polona - cyfrowy zbiór Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 4.04.2015

Godzina emisji: 11.30

mm/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielki głód we włoskim raju

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2015 16:00
- Także w dziedzinie "kuchni ubogiej" neapolitańczycy pokazali wybitny talent do improwizacji - powiedział smakosz Tomasz Prange-Barczyński po lekturze pamiętnika Normana Lewisa z okupowanych Włoch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świeże jaja od rolnika? Kupując je łamiesz prawo!

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2015 14:00
- Sadowniczka spod Grójca powiedziała mi, że może sprzedać jabłko, ale gdyby je przekroiła, to będzie mieć kłopot - o prawnych problemach z obrotem żywnością w Polsce opowiadała Dorota Nygren.
rozwiń zwiń