Dziekan amerykańskiej kuchni miał śpiewać

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 14:00
Po studiach wokalnych w Europie myślał o operze i Broadwayu. W końcu założył firmę cateringową, a w 1940 roku napisał pierwszą książkę kulinarną. 14 lat później "New York" Times nazwało go "dziekanem kuchni amerykańskiej". James Beard.
Audio
  • James Beard - dziekan amerykańskiej kuchni (Droga przez mąkę/Dwójka)
James Beard jako pierwszy promował gotowanie ze świeżych lokalnych produktów. Sporo uwagi poświęcał też amerykańskiej tradycji gotowania na świeżym powietrzu
James Beard jako pierwszy promował gotowanie ze świeżych lokalnych produktów. Sporo uwagi poświęcał też amerykańskiej tradycji gotowania na świeżym powietrzuFoto: Nick Ares, lic. CC BY 2.0 (flickr)

O muzycznych początkach Bearda przypominają rokrocznie organizatorzy gali wręczenia nagród jego imienia - najbardziej prestiżowych wyróżnień kulinarnych w USA. Choć jego kariera związana była ze Wschodnim Wybrzeżem, na świat przyszedł u wybrzeży Pacyfiku. I właśnie w tradycjach Zachodniego Wybrzeża szukał korzeni nowoczesnej kuchni amerykańskiej. Pomimo swojej fascynacji Francją za cel postawił sobie bowiem promocję kulinarnej tożsamości narodowej USA.

Czynił to za pośrednictwem telewizji (prowadził pierwszy program kulinarny "I Love to Eat") oraz ponad 30 książek. Wśród złych zwyczajów, które starał się wyplenić z kuchni amerykańskiej, był jeden typowy także dla polskiego gotowania.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Małgorzata Seruga (reportażystka, znawczyni anglosaskiej literatury kulinarnej)

Data emisji: 1.08.2015

Godzina emisji: 12.00

mm/jp

Czytaj także

Kuchnia Słowian. "Było kwaśno i ostro"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2015 16:00
- Mięso jadano od święta. Dieta dawnych Słowian była bardziej roślinna, niż nasza - mówiła w Dwójce archeolożka Joanna Lorynowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kimchi zamiast kebaba? Moda na kuchnię z Korei

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2015 12:00
- Trendy pokazują, że zainteresowanie kuchnią koreańską będzie rosło przynajmniej do 2018 roku - opowiadała w Dwójce autorka książki "Tradycje kulinarne Korei”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kawiarnie wiedeńskie. Biblioteki serwujące kawę

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2015 10:00
- Czytanie gazet w kawiarniach przetrwało do dziś. W tych lepszych lokalach dostępnych jest i 200 tytułów prasowych z całego świata - opowiadała Wanda Klenczon, badaczka antropologii kulinarnej.
rozwiń zwiń