X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jagiellonki i kapłon. Zaglądamy do XVI-wiecznej kuchni

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2017 17:15
- Jeden z przepisów będzie opierał się na korespondencji między siostrami Zygmunta Augusta, które podróżowały po Europie – powiedział prof. Jarosław Dumanowski, odpowiedzialny za rekonstrukcję uczty po podpisaniu Unii Lubelskiej, która odbędzie się 8 września podczas Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie.
Audio
  • Jagiellonki i kapłon. Zaglądamy do XVI-wiecznej kuchni (Droga przez mąkę/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: strecosa/pixabay/CC0 Creative Commons

- Wśród korespondencji Jagiellonek można znaleźć fragment listu z 1568 roku, w którym znalazł się przepis na kapłon w winie muszkatołowym. Jest to danie jednocześnie delikatne i tłuste, które podaje się w estetyce kontrastowej-korzennej, zawierającej cukier, migdały, goździki i cynamon. Taka fuzja smaków, która opiera się na zmianie pierwotnego smaku głównego składnika, odbiega od obowiązujących dziś norm. Mamy teraz inną estetykę opierającą się na szacunku dla produktu i jednolitości smaków. Ciekawy jestem, jak z tym wyzwaniem poradzą sobie kucharze – dodał prof. Jarosław Dumanowski.

Z audycji dowiemy się również, jakie inne dania pojawią się podczas rekonstruowanej uczty, a także jacy mistrzowie europejskiej kuchni zostali zaangażowani do tego projektu.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: prof. Jarosław Dumanowski (dyrektor Centrum Dziedzictwa Kulinarnego przy Wydziale Historycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Data emisji: 26.08.2017

Godzina emisji: 10.00

mz/mg

Komentarze1
aby dodać komentarz
jklublin2017-08-28 10:26 Zgłoś
Świetna sprawa, gratulacje! Ale ... 1) sprostowania wymaga, że Unia Lubelska została zawarta na Zamku, zaś w klasztorze Dominikanów - dokładniej jego refektarzu - odbyła się uczta po jej zawarciu w dniu 1 lipca 1569 r., a przed jej zatwierdzeniem przez króla Zygmunta Augusta w dniu 4 lipca ... 2) również proszę nie przesadzać z brakiem kuchni litewskiej. Więcej: www.zachod-wschod.pl i https://www.facebook.com/Muzeum-Sejmu-Unii-Lubelskiej-SEJMOGRAF-1569-1032162773487748/

Czytaj także

Grzech łakomstwa ukarany. Kulinaria w twórczości Alphonse'a Daudeta

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 14:30
- Ta historia nie mogła się skończyć dla ojca Balaguere'a dobrze - podkreślał dr Paweł Milcarek, opowiadając w "Drodze przez mąkę" o bohaterze jednego z opowiadań francuskiego pisarza, poety i publicysty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak ustrzec się przed winem fałszywym?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 12:00
W "Drodze przez mąkę" o fałszowaniu wina rozmawialiśmy z Michałem Bardelem - redaktorem naczelnym magazynu "Czas Wina".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pyszności i osobliwości ze stołu czterech Jerzych

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 12:00
W "Drodze przez mąkę" dietetyczka i psycholog Laura Osęka opowiadała o metamorfozach kuchni w Wielkiej Brytanii za czasów panowania dynastii hanowerskiej.
rozwiń zwiń