Pyszności i osobliwości ze stołu czterech Jerzych

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 12:00
W "Drodze przez mąkę" dietetyczka i psycholog Laura Osęka opowiadała o metamorfozach kuchni w Wielkiej Brytanii za czasów panowania dynastii hanowerskiej.
Audio
  • Pyszności i osobliwości ze stołu czterech Jerzych (Droga przez mąkę/Dwójka)
Król Jerzy III i jego żona Charlotte namawiają córki do picia herbaty bez cukru. Karykatura autorstwa Jamesa Gillraya z 1792 r.
Król Jerzy III i jego żona Charlotte namawiają córki do picia herbaty bez cukru. Karykatura autorstwa Jamesa Gillraya z 1792 r.Foto: wikimedia/domena publiczna

georgian kitchen.jpg

O jedzeniu i gotowaniu w rodzącym się imperium brytyjskim można przeczytać (niestety tylko po angielsku) w książce Emmy Kay "The Georgian Kitchen". Publikacja skupia się na epoce georgiańskiej (1714–1830), czyli okresie panowania Jerzych I, II, III i IV (niekiedy dolicza się do nich Wilhelma IV). Dla królestwa brytyjskiego to czas nadzwyczajnego rozwoju, który nie ominął oczywiście tamtejszej kuchni. Jednak obok wspaniałych kulinarnych wynalazków, z których korzystamy do dziś, wiek tamten musi wstydzić się za pewien kuchenny zwyczaj, który z dzisiejszej perspektywy wydaje się mało apetyczny.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Laura Osęka (dietetyczka i psycholog)

Data emisji: 19.08.2017

Godzina emisji: 10.00

mc/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak smakowała Polska przed wiekami

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2017 10:30
Gościem "Drogi przez mąkę" był prof. Jarosław Dumanowski, z którym rozmawialiśmy o historii sztuki kulinarnej i wyżywienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłótnie o parmezan, czyli jak wyglądała kuchnia za czasów Bony

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2017 14:15
- Król Zygmunt August i Królowa Bona mieli na Wawelu oddzielne kuchnie i spiżarnie. To dlatego, że podczas gdy królowa zaskakiwała nowinkami z zagranicy, to król kulinarnie pozostawał jeszcze…w średniowieczu –powiedziała Małgorzata Krasna-Korycińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rewolucja francuska. Chleby równości i awanse rzeźników

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 18:00
- Podczas jakobińskiej fazy rewolucji chleb miał mieć odpowiednią, ścisłą recepturę - mówiła historyk i antropolog kultury dr Monika Milewska o jedzeniu w czasach Wielkiej Rewolucji Francuskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkie brzuchy wielkich ludzi. Prestiż i piętno otyłości

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 10:30
We francuskich słownikach termin "otyłość" pojawia się po raz pierwszy w 1701 roku. Jednak z jej problemami borykano się też kilka wieków wcześniej. O tym w "Historii otyłości" pisze popularny francuski historyk Georges Vigarello.
rozwiń zwiń