Setki przepisów na karpia, czyli zapomniana polska kuchnia

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 15:00
- Zapomnieliśmy, jak karpia przyrządzać. A wystarczy jeszcze zajrzeć do książek z XIX wieku, by się przekonać, ile sposobów może być na tę rybę - mówiła w Dwójce Magdalena Kasprzyk-Chevriaux, współautorka, wraz z Jarosławem Dumanowskim, książki "Kapłony i szczerzuje. Opowieść o zapomnianej kuchni polskiej".
Audio
  • Rozmowa z autorami książki "Kapłony i szczerzuje. Opowieść o zapomnianej kuchni polskiej" (Droga przez mąkę/Dwójka)
Kapłony i szczerzuje. Opowieść o zapomnianej kuchni polskiej, okładka książki, Wyd. Czarne
"Kapłony i szczerzuje. Opowieść o zapomnianej kuchni polskiej", okładka książki, Wyd. Czarne Foto: mat. prom.

- Karp to jedna z najbardziej cenionych ryb przez całe wieki. Duża i tłusta, bardzo fajne rozwiązywała problemy postu - dodawał Jarosław Dumanowski. Co ciekawe, w książce "Kapłony i szczerzuje" znajdziemy m.in. polemikę z "mitem o karpiu wigilijnym jako o pomyśle Hilarego Minca". Jest też frapujący wątek o "antykarpiowej" promocji łososia norweskiego czy opowieść o "karpiu katolickim i rewolucji francuskiej".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę 

Prowadzi: Łukasz Modelski

Goście: Magdalena Kasprzyk-Chevriaux i Jarosław Dumanowski, autorzy książki "Kapłony i szczerzuje. Opowieść o zapomnianej kuchni polskiej"

Data emisji: 24.11.2018

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Jak smakowało wino w starożytności?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 12:47
- W literaturze z tamtych czasów niewiele jest opisów wina, ale mamy na jego temat pewne domysły - opowiadał w Dwójce Michał Bardel, autor książki "Korek czy zakrętka? Wszystko, czego chcesz się dowiedzieć o winie, tylko nie masz kogo zapytać".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antyczne lekarstwa z warzyw i owoców

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 18:36
Gościem audycji będzie Inga Grześczak z Instytutu Filologii Klasycznej UW, z którą porozmawiamy o książce Kwintusa Gargiliusza Marcjalisa "Lekarstwa z warzyw i owoców".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy rukola z winem mogą zwiększyć odporność na chłostę?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 10:00
Tak w swych medycznych zapiskach twierdził rzymski urzędnik i żołnierz Kwintus Gargiliusz Marcjalis. W Dwójce dyskutowaliśmy o jego książce "Lekarstwa z warzyw i owoców".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kulinarne zjednoczenie Polski

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 16:27
- W 1918 roku powstające państwo polskie nie miało jednej armii, jednego wzoru mundurów. I nie tylko. Zamieszkiwali je ludzie mający różne przyzwyczajenia. Inaczej żyli, pracowali i inaczej jadali, a zaczęli stanowić jeden naród - mówił w Dwójce prof. Jarosław Dumanowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michel Troisgros: w kuchni dziś rządzi prostota i popularność

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 16:06
- Kawior, trufle, foie gras to świetne rzeczy, ale jednak współczesna kuchnia francuska już taka nie jest - opowiadał w Dwójce kucharz uznany według magazynu "Le Chef" za najlepszego szefa na świecie.
rozwiń zwiń