"De Materia Medica". Uzdrowienie tkwi w naturze

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 11:15
- Dioskurydes konstruował receptę, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta – podkreślał w Dwójce prof. Maciej Kokoszko. "De Materia Medica" to pięcioksiąg, zawierający odpowiedzi na wszelakie dolegliwości, przy użyciu substancji naturalnych.
Audio
  • Monumentalne dzieło "De materia medica" Pedaniusa Dioskurydesa (Droga przez mąkę/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Pedanios Dioskurydes był botanikiem i lekarzem, który swoją wiedzę zyskiwał, dzięki licznym podróżom i zgłębianiu takich autorytetów, jak Sextius Niger. W swoim dziele kładzie nacisk na zastosowanie naturalnych rozwiązań w farmakologii, gdzie okazuje się, że niekonwencjonalność jego metod, może okazać się szybkim i skutecznym rozwiązaniem.

Czy recepty Dioskurydesa są ponadczasowe? Co zawiera w sobie monumentalne dzieło botanika? Jakie wina wybierać, aby tym samym leczyć swój organizm? Czym jest miód pitny i jakie właściwości uzdrawiające posiada? O tym w całej rozmowie.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Goście: dr Zofia Rzeźnicka i prof. Maciej Kokoszko (historycy z Uniwersytetu Łódzkiego)

Data emisji: 26.01.2019

Godzina emisji: 12.30

K.A/pg


Czytaj także

Wielkie brzuchy wielkich ludzi. Prestiż i piętno otyłości

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 10:30
We francuskich słownikach termin "otyłość" pojawia się po raz pierwszy w 1701 roku. Jednak z jej problemami borykano się też kilka wieków wcześniej. O tym w "Historii otyłości" pisze popularny francuski historyk Georges Vigarello.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Krótka historia pijaństwa". Jak alkohol zmienił bieg dziejów

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 16:00
- Tytuł książki to bezpośrednia parafraza Ernsta Gombricha i jego "Krótkiej historii świata". Tu wprost jest to parodia tego znanego dziełka, które w świecie anglosaskim, ale i w Polsce, zrobiło karierę - mówił w Dwójce Aleksander Przybylski, autor "Literackiego almanachu alkoholowego".
rozwiń zwiń