"Piękno przełamuje izolację społeczną"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 13:40
- U nas stoły są długie i wąskie, żeby ułatwić rozmowę, spotkanie ludzi siedzących na przeciwko - opowiadała w "Drodze przez mąkę" Lara Gilmore ceniona restauratorka, która wraz z mężem Massimo Bottura stworzyła projekt Food for Soul.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: g_dasha/shutterstock

Posłuchaj
25:14 [ PR2]PR2 (mp3) 15 listopad 2020 11_00_04.mp3 Larą Gilmore o Food for Soul (Droga przez mąkę/Dwójka)

 

Lara Gilmore jest żoną cenionego włoskiego restauratora Massima Bottury, wspólnie z którym organizuje szereg przedsięwzięć wykraczających poza kuchnię, między innymi Food for Soul. 


shutterstock_1107389966 kuchnia staropolska polska kuchnia 1200.jpg
"Zbiór dla kuchmistrza tak potraw jako ciast robienia" - perła odnaleziona w Kijowie

Czym jest Food for Soul? Po dwudziestu latach prowadzenia kuchni, uznani restauratorzy postanowili wykroczyć poza zwykłą działalność i stworzyli nowy model gotowania dla ubogich. To kuchnia dla każdego, kto potrzebuje posiłku. - Zebraliśmy szefów kuchni, którzy pokazali, że nie są tylko sumą przepisów, które znają i z których gotują - podkreśliła Lara Gilmore. - Postanowiliśmy wspólnie stworzyć receptury, które służą niemarnowaniu żywności. 

Czytaj także:

Laura Osęka: piekarnik jest odniesieniem do ciepła rodzinnego

"Powieść o lisie". Kulinaria w wiekach średnich

Ważnym filarem Food for Soul jest także piękno. - Moc piękna jest przemieniająca, daje poczucie godności i wartości. Dlatego tak ważny jest pięknie nakryty stół, towarzysząca mu sztuka, sposób podania potraw, gościnność - tłumaczyła restauratorka. - Zatrudniamy ochotników, którzy podzielają nasze wartości, rozumieją, że ludzie poszukują uwagi i miłości. Uważność, dostrzeganie innych ludzi, to jest piękno. 

W marcu 2020 roku, kiedy świat zamknął się na długie tygodnie, restauratorzy nie poddali się i dalej zapraszają ubogich. - Jesteśmy dłużej otwarci, żeby wszyscy potrzebujący nie tylko zjedli posiłek, ale żeby mieli tyle samo czasu, by posiedzieć przy stole, poczuć się mile widzianymi - zaznaczyła Lara Gilmore.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Data emisji: 15.11.2020

Godzina emisji: 11.00​


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Jadłonomia po polsku". Marta Dymek: to nie jest tylko zbiór przepisów

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 11:00
- Od książki kucharskiej, którą przygotowuję, oczekuję, żeby był to przewodnik na jakiś konkretny temat który nie tylko daje przepisy, ale też porady i wyjaśnienia. Czułam też, że temat gotowania po polsku – prostego bez wydziwiania – wymaga osobnej oprawy graficznej i osobnego podziału - mówiła w Dwójce autorka książki "Jadłonomia po polsku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gunda" - Kosakovskiy zagląda zwierzętom w oczy

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 15:20
Film może wpłynąć na nasze wybory kulinarne. Nie musi być to film o jedzeniu, a może pokazać doskonały świat zwierząt, a my przez to podejmiemy decyzję, że dziś nie zjemy schabowego.
rozwiń zwiń