Polskie Radio
Section05
SB

Środki dla fundacji Jolanty Lange. Rzecznik IPN: cicha akceptacja jej działalności z czasów PRL

- Dla mnie, jako mieszkańca Warszawy, to bulwersujące, że władze miasta, wiedząc o przeszłości Jolanty Lange, nadal ją promują. Brak, choćby symbolicznego, rozliczenia z tą komunistyczną przeszłością, odcięcia takich ludzi od środków publicznych, to cicha akceptacja tego, co robili przed 1990 r. - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II Franciszek Blachnicki Kościół katolicki Instytut Pamięci Narodowej Warszawa PRL SB historia Polski

Dr Grajewski: przed śmiercią ks. Blachnicki miał już pewność, że Gontarczykowie są agentami

- Przed śmiercią ks. Blachnicki miał już pewność, że Gontarczykowie są agentami. Nie wiadomo, co się stało z 2 mln dolarów, które miał dostać na swoją działalność. Jako przewodniczący Kolegium IPN w 2005 r. złożyłem wniosek o zbadanie wersji o otruciu księdza i przeprowadzenie śledztwa - powiedział historyk i dziennikarz dr Andrzej Grajewski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Franciszek Blachnicki Krzysztof Sobolewski Kościół katolicki PRL SB służby i bezpieczeństwo

Śmierć za zamach na pomnik Dzierżyńskiego - mały sabotaż czasu stanu wojennego

10 lutego 1982 roku 16-letni Emil Barchański wraz z grupą uczniów stołecznych szkół średnich oblali farbą i podpalili pomnik Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie. Kilka miesięcy później, na początku czerwca, Barchański zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. 5 czerwca 1982 roku, odnaleziono zwłoki chłopca.
Zobacz więcej na temat:  bezpieka stan wojenny Warszawa służba bezpieczeństwa SB PRL komunizm HISTORIA

Były szef SB pochowany na Powązkach. "Należy to czytać w kategorii skandalu"

Były szef Służby Bezpieczeństwa Władysław Ciastoń został pochowany na Powązkach Wojskowych. – Obecna sytuacja wprowadza kompletny relatywizm. Z jednej strony cmentarza chowamy żołnierzy niezłomnych, z drugiej - odpowiedzialnych za zbrodnie systemu - skomentował historyk prof. Mieczysław Ryba w rozmowie z portalem tvp.info.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka SB Władysław Ciastoń komunizm Powązki

Dr Tomasz Łabuszewski: Strzelecka 8 pokazuje skalę komunistycznych represji po wojnie

- W Izbie Pamięci można obejrzeć ekspozycję stałą, pokazującą miejsca represji komunistycznych w Warszawie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski, naczelnik stołecznego Biura Badań Historycznych IPN. Badacz podkreślił, że Rosja nie pozwala historykom na dostęp do dokumentacji sowieckiej represji w Polsce - stąd wiele jest białych plam.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA NKWD IPN ZSRR UB SB milicja Tadeusz Płużański

Warszawski ratusz wspiera fundację b. agentki SB. Trzaskowski: nie prześwietlam przeszłości wszystkich

- Nie prześwietlam przeszłości wszystkich, którzy otrzymują wsparcie ratusza - podkreślił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapytany o wsparcie dla fundacji prowadzonej przez Jolantę Lange, która w przeszłości była tajnym współpracownikiem SB.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Trzaskowski Warszawa Franciszek Blachnicki służba bezpieczeństwa SB inwigilacja komunizm POLSKA

Ustawa dezubekizacyjna. "Rząd PiS spełnił nasze marzenia"

- Jako osoba, która posiada status osoby pokrzywdzonej cieszę się, że po tylu latach rząd Prawa i Sprawiedliwości - z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele - spełnił nasze marzenia tak, by sprawiedliwość oznaczała sprawiedliwość, a prawo znaczyło prawo. Dziś mamy tego wymierny efekt. Warto było czekać – powiedział w audycji Jeden na Jednego poseł PiS Jan Mosiński, członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Odniósł się w ten sposób do tzw. ustawy dezubekizacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reprywatyzacja Hanna Gronkiewicz-Waltz PRL Warszawa SB Komisja Weryfikacyjna POLSKA

Publicyści o sporze między „Solidarnością” a Lechem Wałęsą

Lech Wałęsa chce odebrania związkowi logo „Solidarności”, a ze strony „Solidarności” można usłyszeć o pomyśle odebrania byłemu prezydentowi honorowego członkostwa. To wszystko w przededniu 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. W Debacie Poranka komentarz publicystów – Cezarego Krysztopy, Mirosława Skowrona i Elizy Olczyk.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Lech Wałęsa SB służby specjalne porozumienia sierpniowe