Jacek Bończyk: Wojciech Młynarski znany jest kilku pokoleniom Polaków

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 11:30
- Zgłębiając twórczość Wojtka, niezmiennie podkreślam, że i tak mi nie wystarczy czasu, bo napisał ponad 3 tys. piosenek. Do tego dochodzą felietony, libretta, więc to ogromny materiał do przeanalizowania. Jestem spokojny, że jego twórczość wciąż będzie z nami, ale jeżeli tylko mam możliwość sięgnięcia do niej, to robię to - mówił w Dwójce Jacek Bończyk, autor scenariusza i reżyser muzycznego spektaklu "Misja: Młynarski".
Wojciech Młynarski był satyrykiem, autorem piosenek, wykonawcą, felietonistą
Wojciech Młynarski był satyrykiem, autorem piosenek, wykonawcą, felietonistąFoto: Forum/Michał Gmitruk
  • "Misja: Młynarski" to spektakl muzyczny poświęcony twórczości Wojciecha Młynarskiego.
  • Teksty tego pisarza, autora piosenek i wykonawcy znane są kilku pokoleniom Polaków.

W Teatrze Ateneum wkrótce rozpocznie się muzyczna ekspedycja pod kryptonimem "Misja: Młynarski". W spektaklu będzie można przyjrzeć się planecie "Młynarski", o której - jak zapewniają twórcy - nie wszystko jeszcze wiemy. "Misja: »Młynarski« startuje, by odetchnąć, odpocząć w miłym towarzystwie, ale też - słowami Młynarskiego - podrzucić parę tematów na serio i zupełnie poważnie" - tak o spektaklu muzycznym czytamy na stronie teatru.

Reżyserem i autorem scenariusza do widowiska jest Jacek Bończyk. Wyznał, że muzyka Wojciecha Młynarskiego towarzyszy mu od dziecięcych lat. - Pamiętam, że w moim domu, a miałem wtedy około sześciu lat, ten, kto pierwszy wstawał, włączał radio. I piosenka, która najbardziej mi się kojarzy z tamtymi czasami, to albo "Słodkie tango retro", albo "Nie ma jak u mamy". Bardzo szybko zacząłem więc kojarzyć Wojciecha Młynarskiego jako takiego gościa, który nie dość, że pisze, to jeszcze śpiewa - wspominał.

Wszechświat Wojciecha Młynarskiego

- W czasie zawodowym, kiedy osobiście spotkałem Wojtka Młynarskiego, starałem się zawsze sprostać jego oczekiwaniom, jako ktoś naznaczony przez niego w pewien sposób, ktoś, kogo on do siebie dopuszczał. Wielokrotnie rozmawialiśmy na temat tekstów. Widziałem, jak je tworzył, brałem udział w spektaklach. W końcu sam zacząłem reżyserować jego rzeczy. Nawet kiedy Wojciech napisał ostatni scenariusz do teatru, poprosił mnie o jego reżyserię - zdradził gość "Poranka Dwójki".

Najnowszy spektakl "Misja: Młynarski" oparty został na twórczości znakomitego poety, satyryka i autora piosenek. Dzięki temu będzie można zgłębić bogactwo jego tekstów. - Obserwuję wnikliwie, że Młynarskiego zna kilka pokoleń Polaków. Często w domach mówimy jego słowami: "po co babcię denerwować", "nie ma jak u mamy", "w Polskę idziemy", "róbmy swoje", "przyjdzie walec i wyrówna"… Jego twórczość jest i będzie z nami. Ale jeżeli tylko mam możliwość pokazania współczesnych wersji jego wykonań, to będę to robił zawsze - podkreślił Jacek Bończyk.

Premiera spektaklu "Misja: Młynarski" w piątek 31 grudnia w Teatrze Ateneum.


Posłuchaj
09:34 Poranek Dwójki 22.12.2021 Misja Młynarski.mp3 Jacek Bończyk o spektaklu "Misja: Młynarski" (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jacek Bończyk (aktor, reżyser)

Data emisji: 22.12.2021

Godzina emisji: 9.30

am

Czytaj także

Warszawa upamiętniła Wojciecha Młynarskiego. W stolicy odsłonięto tablicę artysty

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 11:11
W środę na ścianie przy budynku na ul. Lwowskiej 1 odsłonięto tablicę upamiętniającą Wojciecha Młynarskiego – poinformował Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiesław Gołas o "W Polskę idziemy": napisaliśmy ją z Wojtkiem Młynarskim wspólnie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2023 05:44
- Szalenie sobie cenię tę piosenkę, którą napisał Wojtek Młynarski. Ona do tej pory ma duże wzięcie, że tak powiem. Jak mnie zobaczą ludzie na ulicy, to mówią: "Oho, w Polskę idziemy, panie Wiesiu?" - mówił Wiesław Gołas w Polskim Radiu. 4 października wspominamy 93. rocznicę urodzin tego legendarnego aktora.
rozwiń zwiń