REKLAMA

Smaki przygody w Ameryce Południowej

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2022 13:00
Rożne postacie baraniny, mnogość gatunków ziemniaków, steki, żebra i ogony wołowe, zupełnie inne niż w Polsce kurczaki oraz… świnki morskie. O swoich kulinarnych doświadczeniach z podróży po Ameryce Południowej w tym wydaniu "Drogi przez mąkę" opowiedział Grzegorz Kapla – autor książki "Nad rzekę, której nie ma".
Wołowina w Ameryce Południowej ma niepowtarzalny smak
Wołowina w Ameryce Południowej ma niepowtarzalny smakFoto: Evgeny Karandaev/Shutterstock

- Najpierw było dziennikarstwo, potem podróże. Tych samych narzędzi używam w powieści i relacji reporterskiej. Kiedy zaczynam pisać powieść, to nie wiem, dokąd ona mnie doprowadzi. Z reportażem jest inaczej, znam tę historię od początku do końca, trzeba tylko wybrać elementy warte pokazania - mówił w Dwójce Grzegorz Kapla, dziennikarz, podróżnik i pisarz.

***

"Nad rzekę, której nie ma" to relacja z wyprawy w poprzek Ameryki Południowej. To także błyskotliwy reportaż i powieść drogi, której bohater, w obliczu bezlitosnej skończoności ludzkiego życia, wyrusza w podróż. Mierzy się z lękiem przed nieznanym. Zmaga się z hipotermią na lodowcach Andów, klaustrofobią w zapomnianych przez Boga, gęstych od śmierci tunelach inkaskich kopalń.

Aby przetrwać, musi doświadczyć bezradności człowieka okradzionego ze wszystkiego, co potrzebne do życia. Odkrywa, że lęk ma swoje dobre strony – jest przecież bratem przygody.

Grzegorz Kapla z mistrzowską zwięzłością i błyskotliwością, zaraża czytelnika swoją pasją życia i podróżowania.

(opis pochodzi od wydawcy)


Posłuchaj
29:41 2022_07_03 12_30_13_PR2_Droga_przez_make.mp3 Smaki przygody w Ameryce Południowej (Droga przez mąkę/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Grzegorz Kapla (pisarz i podróżnik)

Data emisji: 3.07.2022

Godzina emisji: 12.30


Czytaj także

O kulinarnych wątkach esejów Beli Hamvasa

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2022 11:00
Wino, tytoń, kawa, warzywa, kwiaty, przyprawy, zapachy i smaki. O kulinarnych wątkach esejów Beli Hamvasa zebranych w wydanym właśnie zbiorze "Księga gaju laurowego" rozmawialiśmy w "Drodze przez mąkę" z dr Karoliną Rychter – filozofką i dziennikarką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Food truck z pielmieni. Ukrainki biorą (kulinarne) sprawy w swoje ręce [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 18:43
Food truck z pielmieni, pierogami, żurkiem, bigosem i barszczem ukraińskim w Warszawie zaskoczył wszystkich i wszyscy pomagali uchodźczyniom, jak tylko można.
rozwiń zwiń