Serial "Historia kuchni polskiej". Jak dawniej smakowała Polska?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2024 13:29
Jak jadali nasi przodkowie? Jakie potrawy towarzyszyły Polakom podczas przełomowych momentów w historii naszego kraju? Odpowiedzi na te pytania przynosi nowy serial - "Historia kuchni polskiej". Możemy dowiedzieć się o tym, co jedli dawniej nasi rodacy oraz spróbować odtworzyć te potrawy. Prof. Jarosław Dumanowski zdradził w audycji "Droga przez mąkę" w Programie 2 Polskiego Radia kulisy powstania tego dzieła.
Historia polskiej kuchni to serial przedstawiający potrawy, które królowały na polskich stołach
"Historia polskiej kuchni" to serial przedstawiający potrawy, które królowały na polskich stołachFoto: Shutterstock/Nejron Photo
  • "Historia kuchni polskiej" to serial historyczny o polskich potrawach.
  • Odcinki serialu zostały podzielone chronologicznie.
  • Najwcześniejszymi przepisami przedstawionymi w produkcji będą te z okresu chrztu Polski.
  • Serial można oglądać na TVP Historia, retransmisje odcinków dostępne są w serwisie VOD Telewizji Polskiej.

"Historia kuchni polskiej" to serial, który wypełnia lukę w naszej wiedzy, zabierając widzów w podróż przez niezwykłe smaki, tradycje i obyczaje. Scenariusz serialu powstał w oparciu o prace naukowe prof. Jarosława Dumanowskiego - głównego eksperta i prowadzącego narrację. W kolejnych odcinkach można znaleźć rozmowy z historykami, archeologami, producentami żywności, restauratorami i kucharzami, sięganie do źródeł i odwiedzanie miejsc ważnych dla historii polskiej kuchni.

Serial o polskiej kuchni

Prof. Jarosław Dumanowski zdradził w Programie 2 Polskiego Radia, że serial został podzielony na okresy. - To duży projekt obejmujący 26 odcinków po 50 minut. To serial, który łączy i historię, i kuchnię. To podejście z dwóch stron. Większość odcinków została wydzielona historyczne - powiedział.

- Zaczynamy od chrztu Polski, następnie mamy odcinki średniowieczne, nowożytne, koniec XV wieku aż do teraźniejszości, a właściwie przyszłości - dodał.

Źródła historyczne

Gość Polskiego Radia powiedział także, że z uwagi na ograniczoną formę trzeba było zrezygnować z części przepisów. - Ciężko było wybrać tylko część potraw. Tym bardziej że opowiadamy historię. Kolejnym ograniczeniem jest praca na źródłach. Żeby o czymś mówić, musimy o tym wiedzieć. Chętnie opowiedzielibyśmy o Mieszku, Chrobrym itd., ale nie mamy takich źródeł - opowiedział.

- Skupiamy się na momentach, kiedy mamy teksty kulinarne i źródła. Dla wczesnego średniowiecza ich nie mamy, podobnie sam chrzest Mieszka. Jednak w przypadku kuchni możemy korzystać z archeologii, porównań z innymi krajami czy legend lub mitów - dodał.

Serial można oglądać na TVP Historia, a retransmisje odcinków dostępne są w serwisie VOD Telewizji Polskiej.


Posłuchaj
27:18 Dwojka 2024_04_07-12-29-10.mp3 prof. Jarosław Dumanowski o historii polskiej kuchni (Droga przez mąkę/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: prof. Jarosław Dumanowski (UMK w Toruniu) 

Data emisji: 7.04.2024

Godzina emisji: 12.29

dz/mgc/wmkor

Czytaj także

Wśród szlachetnych polskich mięs

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 11:30
Kapłony, jagnięcina, gęsina, a przede wszystkim wołowina. Te mięsa królowały w szlacheckiej kuchni staropolskiej. Jak to się stało, że z czasem nasza mięsna dieta stawała się coraz mniej różnorodna? I dlaczego to właśnie wieprzowina zaczęła w niej dominować? Gościem "Drogi przez mąkę" była Magdalena Kasprzyk-Chevriaux – autorka książki "Sztukamięs ze szlachtuza. Nieopowiedziana historia mięsa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drożdże kontra zakwas. Chleb - jak i z czego najlepiej go wypiekać?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2024 11:42
Piekarstwo, podobnie jak wiele innych dziedzin życia, ewoluuje. Zmieniają się składniki czy sposoby wypieku. Mimo że obecnie w publikacjach nt. piekarstwa dominuje zakwas, to drożdże ciągle mają swoich fanów. Należy do nich Piotr Kucharski - autor książek o pieczeniu - który podzielił się w "Drodze przez mąkę" swoimi spostrzeżeniami na temat wypieków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jedzenie instagramowe i danie wiralowe. Czy wygląd potraw jest najważniejszy?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2024 16:06
Rozwój mediów społecznościowych dotyka każdej dziedziny życia i wyjątkiem nie jest kuchnia. Restauracje i twórcy wykorzystują media do promowania swoich przepisów i dań. Małgorzata Minta opowiedziała w audycji "Drogą przez mąkę" w Programie 2 Polskiego Radia m.in. o zjawisku jedzenia instagramowego, za którym niekoniecznie musi iść smak.
rozwiń zwiń