Sztolnia Królowa Luiza otworzy się dla turystów

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 14:33
Do końca roku zostanie oddana pięciokilometrowa trasa wiodąca przez wyrobiska sztolni w Zabrzu. Więcej w "Magazynie europejskim".
Audio
  • Sztolnia Królowa Luiza otworzy się dla turystów (Magazyn europejski/Dwójka)
Sztolnia Królowa Luiza to unikatowy w skali Europy system odwadniający kopalnię i służący do transportu węgla. W XIX wieku pod ziemią istniał port załadunkowy, gdzie czarne złoto z kopalni ładowano na łodzie przy pomocy drewnianego żurawia
Sztolnia Królowa Luiza to unikatowy w skali Europy system odwadniający kopalnię i służący do transportu węgla. W XIX wieku pod ziemią istniał port załadunkowy, gdzie czarne złoto z kopalni ładowano na łodzie przy pomocy drewnianego żurawiaFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Od tygodnia natomiast można zwiedzać m.in. park maszyn, znajdujący się w płytkich wyrobiskach Luizy. Rewitalizacja kosztowała ponad 92 mln złotych, 60 procent środków pochodzi z funduszy unijnych. Po kopalni i sztolni oprowadzali nas przewodnicy: Paweł Kulik i Mirosław Żur oraz rzecznik Muzeum Górnictwa Węglowego - Andrzej Mitek.

Pozostałe tematy audycji:

- dd tego tygodnia można we Wrocławiu oglądać "Pomarańczarnię" - instalację, na którą składa się seria szklanych rzeźb. Wystawa jest owocem pracy trojga artystów - Barbary Idzikowskiej, Anne-Claude Jeitz z Luksemburga i Alaina Calliste z Francji oraz studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. - Na instalację składa się 28 elementów - szklanych rzeźb przypominających cząstki pomarańczy, co nawiązuje do liczby państw członkowskich Unii Europejskiej - opowiadali Anne Cluade Jeitz i Barbara Idzikowska.

- Już niedługo będzie można ponownie legalnie fotografować oświetloną Wieżę Eiffla czy wieżę ratuszową w Brukseli. Właśnie zakończyła się debata publiczna na temat ujednolicenia prawa autorskiego na terenie Unii Europejskiej. Jednym z wiodących zagadnień dyskusji było prawo panoramy, czyli możliwości upowszechniania zabytkowych wizerunków z miast na terenie Unii Europejskiej. O szczegółach informują Natalia Mileszyk oraz Natalie Vandystadt z Komisji Europejskiej.

- Brexit - to najważniejszy w tym tygodniu temat w prasie europejskiej. Komentarze niemieckich i czeskich gazet śledzili Wojciech Szymański i Paweł Szukała.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Bartosz Panek

Data emisji: 18.06.2016

Godzina emisji: 15.30

bch/jp

Czytaj także

Nowe oblicza warszawskich muzeów

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 14:00
Państwowe Muzeum Etnograficzne dzięki środkom pozyskanym z UE prezentuje się zwiedzającym w zupełnie nowej odsłonie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europa trzeszczy w posadach. Co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2016 16:20
"Big Crunch" to hasło debaty z udziałem Fransa Timermansa, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, która odbyła się w Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe możliwości Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2016 10:00
Placówka dostała ponad 27 milinów złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Więcej o tym w nagraniu "Magazynu europejskiego".
rozwiń zwiń