Azja - krzywe zwierciadło amerykańskiego snu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 18:00
- Mamy tu do czynienia z przeniesieniem schematu american dream w realia chaotycznej Azji. To parodia narracji o karierze "od pucybuta do milionera" - mówił w Dwójce Piotr Kofta o powieści Mohsina Hamida "Jak zostać obrzydliwie bogatym w rozwijającej się Azji".
Audio
  • Magdalena Miecznicka, Piotr Kofta i Małgorzata Szymankiewicz rozmawiają o powieści Mohsina Hamida "Jak zostać obrzydliwie bogatym w rozwijającej się Azji" (Czytelnia/Dwójka)
Fragment okładki książki Mohsina Hamida Jak zostać obrzydliwie bogatym w rozwijającej się Azji
Fragment okładki książki Mohsina Hamida "Jak zostać obrzydliwie bogatym w rozwijającej się Azji"Foto: mat. prasowe wyd. Sonia Draga

Mohsin Hamid to pakistański pisarz urodzony w 1971 r. Dużą część swojego życia spędził w krajach anglosaskich. Kształcił się w Princeton i na Harvardzie, mieszka zaś w Wielkiej Brytanii. Pisze w języku angielskim. Do tej pory wydał trzy powieści, z których dwie ukazały się w Polsce: "Uznany za fundamentalistę" i "Jak zostać obrzydliwie bogatym w rozwijającej się Azji". O tej drugiej książce w "Czytelni" z Małgorzatą Szymankiewicz rozmawiali Magdalena Miecznicka i Piotr Kofta.

- Pomysł na tę powieść był taki, by połączyć modny i robiący zawrotną karierę w krajach anglosaskich format, jakim jest poradnik, z przejmującą powieścią o życiu bezimiennego bohatera - mówiła Małgorzata Szymankiewicz. - To historia o dojrzewaniu, o pierwszej i ostatniej miłości. To także błyskotliwa refleksja o zmianach społecznych, które dokonują się nie tylko w Azji, lecz także w globalizującym się świecie - dodała.

Piotr Kofta mówił, że książka Hamida to satyra na schemat american dream - kariery "od pucybuta do milionera". - Mamy do czynienia z przeniesieniem tego wzoru w skali jeden do jednego w realia chaotycznej politycznie i gospodarczo Azji, prawdopodobnie - do Pakistanu, rodzinnego kraju autora – zauważył. – W tych okolicznościach plan wspaniałej kariery musi oczywiście ulec pewnym modyfikacjom. Dlatego można czytać książkę jako parodię klasycznej amerykańskiej opowieści o kimś, kto wychodzi z wielkiej nędzy i dorabia się wielkiej fortuny – powiedział.

mc/mm

Zobacz więcej na temat: Azja literatura

Czytaj także

Prowokacyjna książka Dimitriego Verhulsta

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 14:23
- Ta powieść jest pełna językowej złości - mówił w Dwójce Piotr Kofta o książce "Problemski Hotel" Dimitriego Verhulsta, której polski przekład ukazał się w tym roku nakładem wydawnictwa Claroscuro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rumunia według Rejmer. "To spojrzenie bez taniej fascynacji"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 13:59
- Zazdroszczę Rumunom, że ktoś im napisał taką książkę - w Dwójkowej "Czytelni" rozmawialiśmy o książce Małgorzaty Rejmer "Bukareszt. Kurz i krew".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostentacyjny konserwatyzm Pawła Huellego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 16:00
– To książka stricte modernistyczna. Mogłaby równie dobrze zostać napisana w latach 20. ubiegłego wieku – mówił w Dwójce Piotr Kofta w dyskusji o najnowszej powieści Pawła Huellego pt. "Śpiewaj ogrody".
rozwiń zwiń