X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Najlepsza książka roku 2017 powstała 70 lat temu?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 12:46
- W tej powieści prawie nic się nie dzieje, są tylko opisy kilku spotkań dziewczyny z pewną rodziną - mówiła w Dwójce Magdalena Miecznicka o jednej z najciekawszych książek wydanej w Polsce w 2017 roku.
Audio
  • Literackie podsumowanie roku 2017 (Czytelnia/Dwójka)
Larkinowskie Zimowe królestwo pojawiło się na polskim rynku w siedemdziesięciolecie pierwodruku. Na zdj. fragm. okładki książki
Larkinowskie "Zimowe królestwo" pojawiło się na polskim rynku w siedemdziesięciolecie pierwodruku. Na zdj. fragm. okładki książki Foto: Biuro Literackie/mat. prom.

gosztyla krzysztof 1200.jpg
Krzysztof Gosztyła czyta "Zgiełk czasu"

Mowa o powieści "Zimowe królestwo" Philipa Larkina przetłumaczonej na język polski po 70 latach od jej wydania angielskiego. Zdaniem recenzentów audycji "Czytelnia" należy ona do najlepszych książek, które ukazały się na rynku w 2017 roku. Obok Larkina na szczycie uplasował się inny Anglik, a mianowicie Julian Barnes i "Zgiełk czasu". - To książka o sposobach w jaki komunizm niszczył Dimitrija Szostakowicza - zauważył Piotr Kofta. Choć w "Tygodniku Powszechnym" wytoczono ciężkie działa przeciwko jej przekładowi to mi się podobała i uważam, że Barnes bardziej zasługuje na Nobla niż tegoroczny laureat Kazuo Ishiguro.

Wśród polskich autorów, którzy wyróżnili się w ciągu minionych 12 miesięcy znalazł się Andrzej Dybczak z tomem "Pan wszystkich krów" ("Najlepszy zbiór opowiadań, jaki się ukazał w minionym roku" - ocenił Piotr Kofta).

W audycji mówiliśmy też o najgorszych książkach z roku 2017. Zdaniem krytyczki Iwony Rusek na taki tytuł zasługują m.in. dzieła trzech popularnych polskich pisarzy.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek, Piotr KoftaMagdalena Miecznicka (krytycy literaccy) 

Data emisji: 6.01.2017

Godzina emisji: 12.30

bch/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Poliglotyczni kochankowie". Miłość vs. postmodernizm

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 15:20
- Problemem tej książki jest to, że obiecuje ona więcej, niż daje w zamian. Im głębiej wchodzi się w ten tekst, tym bardziej człowiek zaczyna się zastanawiać, o co właściwie w nim chodzi. – podkreślił Piotr Kofta, opowiadając o książce szwedzkiej pisarki Liny Wolff.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Płaza zaczyna jak Reymont skrzyżowany z McCarthym"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 17:00
- Mam przeczucie, że Maciej Płaza napisał tę powieść wcześniej niż "Skorunia", że to jest ten właściwy debiut. Może dobrze, że nie zadebiutował tą powieścią - mówił o książce "Robinson z Bolechowa" krytyk literacki Piotr Kofta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy Miłoszewski "marnuje swój potencjał"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 10:00
- Chęć odreagowania po kryminałach była tak wielka, że ta powieść sprawia wrażenie pisanej w bamboszach - mówił Piotr Kofta o najnowszej książce Zygmunta Miłoszewskiego "Jak zawsze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książki o dziewczynach, ale czy tylko dla dziewczyn?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 14:34
W "Czytelni" zrecenzowaliśmy książki, których bohaterkami są nastoletnie Róża, Jadwiga i Aza, w tym jedna została właśnie królową Polski.
rozwiń zwiń