Jon Fosse - omówienie dwóch dzieł laureata literackiej Nagrody Nobla

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2023 19:30
Bohaterem tego wydania "Czytelni" był tegoroczny laureat literackiej Nagrody Nobla Jon Fosse. W audycji omawialiśmy dwie jego pozycje dostępne na polskim rynku czytelniczym - "Drugie imię. Septologia 1-2" (tł. Iwona Zimnicka) oraz "W głębi czarnego lasu" (tł. Halina Thylwe).
Jon Fosse - laureat literackiej Nagrody Nobla 2023
Jon Fosse - laureat literackiej Nagrody Nobla 2023Foto: Shutterstock/Markus Wissmann

Jon Fosse - "Drugie imię. Septologia 1-2"

Pierwszy tom prozatorskiego opus magnum jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy.

Malarz i wdowiec Asle mieszka samotnie w domu w Dylgja. Jedynymi osobami, z którymi wciąż się widuje, są jego sąsiad, rybak Asleik i Beyer, właściciel galerii w Bjorgvin, kilka godzin jazdy na południe. W Bjorgvin mieszka także drugi Asle, jego sobowtór, a może cień albo druga wersja tego samego życia? Pierwszy z nich stał się religijny, rzucił picie i odniósł sukces, drugiemu przypadł trudniejszy los. Wszystko powoli zmierza do spotkania obu malarzy. W tej porywającej rytmem, hipnotycznej prozie Fosse stawia fundamentalne pytania: co czyni nas tym, kim jesteśmy? Dlaczego prowadzimy takie, a nie inne życie? Z pomocą retrospekcji norweski mistrz portretuje życie obu malarzy, tworząc przejmujący obraz kondycji ludzkiej.

Septologia opowiada o sprawach najważniejszych: o naturze sztuki, Bogu, przemijaniu, nałogach, miłości i śmierci.

Jon Fosse - "W głębi czarnego lasu"

Późną jesienią samochód Młodszego mężczyzny grzęźnie w lesie. Wybrał się na przejażdżkę, ale teraz nie może wrócić do domu. Błądzenie wśród rozpoczynającej się zamieci jest trochę niczym błądzenie w czasie: spotyka kobietę, może swoją żonę, błądzą razem. Na poszukiwanie chcą ruszyć jego rodzice – też, by błądzić po lesie, jakby błądzili po życiu. Może Młodszy mężczyzna i Młodsza kobieta oraz Starszy mężczyzna i Starsza kobieta to te same osoby? Jon Fosse raz jeszcze tworzy wyjątkową metafizyczną opowieść o życiu i umieraniu, kryjąc się przed dosłownością i realizmem w poetyckiej i muzycznej formie.

[opisy pochodzą od wydawców]


Posłuchaj
30:16 Dwójka czytelnia 28.10.2023.mp3 Jon Fosse "Drugie imię. Septologia 1-2" oraz "W głębi czarnego lasu" (Czytelnia/Dwójka) 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 21.10.2023

Godz. emisji: 19.00

mgc/pg

Czytaj także

Literacka Nagroda Nobla 2023. Otrzymał ją Jon Fosse

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2023 15:30
Jon Fosse otrzymał literacką Nagrodę Nobla 2023. Norweski pisarz i dramaturg jest uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy skandynawskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literacka Nagroda Nobla dla Jona Fossego. "To zaskoczenie"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2023 14:13
Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 122 lat. Cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy nie udało się wyłonić laureata. W tym roku przyznano ją norweskiemu pisarzowi Jonowi Fossemu. – To jest zaskoczenie. (...) To pisarz młodego pokolenia jak na Nobla – przyznaje bloger literacki Adam Szaja.
rozwiń zwiń