REKLAMA

Proza ukraińska. Literackie obrazy namiętności

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 15:15
W "Czytelni" rozmawialiśmy o książkach "Kochankowie Justycji" Jurija Andruchowycza i "Wyspa" Żanny Słoniowskiej.
Audio
  • Literackie obrazy namiętności, zbrodni i kary (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książek
Okładki książekFoto: mat. promocyjne

"Kochankowie Justycji", książka, która powstawała 27 lat, to zbiór opowieści tylko z pozoru osobnych. Historie ośmiu bohaterów żyjących na przestrzeni od XVII do XX wieku łączy znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać. Zbrodnie, których się dopuścili, a czasem "tylko" gwałty, rozboje, zdrady i pomniejsze wiarołomstwa, w nieunikniony sposób prowadzą ich do wspólnego celu, jakim jest najwyższy wymiar kary – niekoniecznie oznaczający tylko śmierć. Zbrodnia i kara nie są wszelako jedynymi motywami eksponowanymi przez Andruchowycza. Nie mniejszą rolę w łańcuchu zdarzeń odgrywa bowiem miłość, której, jak się niejednokrotnie okazuje, z całą pewnością można przypisywać sprawstwo kierownicze. Namiętnościom ulegają zarówno szlacheccy watażkowie, polityczni idealiści, jak i dekadenci końca XIX wieku, wszelkiej maści rebelianci, mistycy czy wyrachowani agenci KGB, by wymienić kilku z przedstawionej przez Autora bogatej galerii oryginałów - pisze wydawca książki.

Fragmenty książki "Kochankowie Justycji” czytał w Dwójce Szymon Kuśmider >>>

"Wyspa" to opowiedziane czterema porami roku zaskakujące literackie love story o powrotach i rozstaniach bez pożegnań. Akcja książki rozpoczyna się w chwili, gdy mężczyzna spotyka kobietę i zaczyna się dziać coś niezwykłego. Bo na wyspie można przeżyć rzeczy, które nie mogłyby przydarzyć się nigdzie indziej. Dawid, czterdziestoletni pisarz, myśli o sobie z czymś w rodzaju politowania. Wie, że żyje, ale od dawna niewiele czuje. Właśnie przyjechał na wyspę. Chce skończyć powieść. Domem pracy twórczej opiekuje się Muriel. Początkowo Dawid nie widzi w niej nic więcej niż w tych, od których chce uciec. Na wyspie jest jednak trochę jak w sanatorium Berghof – czuje się mocniej, widzi się wyraźniej, rzeczywistość jest intensywniejsza. Ale lato i stypendium się kończą. A w domu czekają żona i córka - czytamy w nocie wydawniczej.

Jak oba tytuły oceniają Dwójkowi recenzenci? Posłuchaj nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 15.06.2019

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

1979-1989. Dekada nadziei?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 14:20
W audycji rozmawialiśmy o okresie w najnowszej historii Polski, który wyznaczają pierwsza pielgrzymka do ojczyzny papieża Jana Pawła II i czerwcowe wybory.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dariusz Terlecki: jechali do Ameryki, by żyć jak człowiek

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 12:50
- Chcieli poprawić swój los. Jechali po wolność też, ale na początku to była motywacja mniej priorytetowa - opowiadał Dariusz Terlecki o bohaterach swojej książki "Po dolary i wolność".
rozwiń zwiń