Superbohaterowie kontrkultury

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 23:59
O nowej serii wydawniczej "Twarze kontrkultury" porozmawiamy w "Pop-południu" z jednym z jej redaktorów, Jerzym Jarniewiczem.
Kadr z filmu Howl (Skowyt)
Kadr z filmu "Howl" ("Skowyt")Foto: Desconocido/Wikimedia, lic. CC

Seria została pomyślana przede wszystkim jako propozycja, wypełniająca niewątpliwą i potężną lukę na polskim rynku wydawniczym. Kontrkultura jako formacja kulturowa, a w węższym znaczeniu także jako zespół dzieł literackich, była bowiem dotąd traktowana w Polsce po macoszemu – nie licząc kilkunastu prac teoretycznych kilkunastu podstawowych dla kontestacji utworów literackich, brakuje dziś w polskim przekładzie dziesiątków, jeśli nie setek pozycji książkowych, niezbędnych do zrozumienia ruchów bitnikowskich, hippisowskich, punkowych i innych zjawisk subkulturowych, które niezwykle silnie wpłynęły na kształt kultury europejskiej i amerykańskiej XX wieku. Co więcej, są one – w różnej postaci – wciąż żywe w świadomości społecznej w wieku XXI, a nawet stają się ostatnio coraz aktywniejsze i przybierają na sile: wystarczy tu wspomnieć Zielonych, ekologów, rozmaite Ruchy Oburzonych, Wolne Konopie czy burzę wokół ACTA. Jednym słowem: kontrkultura, jej założenia, ideały, dzieła i spuścizna są wciąż aktualne, czego dowodzi na przykład renesans popularności takich pisarzy jak Ginsberg czy Kerouac, nadal wznawianych, czytanych i komentowanych.
Seria obejmować będzie głównie dzieła autorów dotąd zupełnie albo prawie zupełnie w Polsce nieznanych, jak T. Southern, R. Farina czy D. DiPrima. Ale znjadzie się w niej także miejsce dla utworów biograficznych, quasi-biograficznych albo wspomnieniowych, przybliżających odbiorcy konkretne, prominentne postaci kontrkultury w ich otoczeniu i czasie, niejako w filmowym zbliżeniu. Z dość oczywistych powodów historyczno-kulturowych większą część propozycji "Twarzy kontrkultury” stanowić będą autorzy anglojęzyczni, amerykańscy i brytyjscy, zamierzamy jednak w miarę możliwości uzupełniać ich twórczość o dzieła innojęzyczne, w tym polskie.

www.officyna.com.pl / mm

W "Pop-południu", które poprowadzi Marta Strzelecka, pojawią się także krytyk filmowy Jakub Demianczuk, by opowiedzieć o nowch częściach filmów poświęconych superbohaterom, które do kin trafią w 2014 roku, oraz socjolog, profesor Aleksandr Wiktorow z opowieścią o filmie "Ironia losu", który co roku pokazywany jest w rosyjskiej telewizji. A w słowniku popkultury Bartek Chaciński omówi hasło "In-vid".

27 grudnia (piątek), godz. 16.00

Zobacz więcej na temat: FILM kontrkultura
Czytaj także

"Jezus nie był sojusznikiem posłów ani księży"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2013 15:00
Założyciel chrześcijaństwa był przeciwko władzy, nie uprawiał polityki. Był wywrotowcem, anarchistą, tym, który wypowiada się przeciw represyjnym systemom. Taki przynajmniej jest bohater kontrowersyjnego monologu Klausa Kinskiego, po raz pierwszy wystawianego w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lipiński: Sex Pistols byli głupi, ale odegrali swoją rolę

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 11:00
- Punk rock umarł. Narodził się styl, w którym nie grał żaden z pierwszych zespołów - powiedział Tomasz Lipiński. W Dwójce rozmawialiśmy o "Historii punk-rocka. England's dreaming" Jona Savage'a, która niedawno przetłumaczona została na język polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa - miasto o kontrkulturowej przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 09:00
Poznaj Warszawę od kontrkulturowej strony - namawia organizatorka odbywającej się pod tym właśnie tytułem akcji. W Domu Spotkań z Historią Sylwia Siedlecka i zaproszeni przez nią goście odkrywają niezależne oblicze stolicy.
rozwiń zwiń