PREMIERA: Leon Schiller "Pastorałka"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2007 18:00
W audycjia Dramat w Teatrze Wyobraźni premiera "Pastorałki" Leona Schillera.

29 grudnia 2007, godz. 18:00

W komentarzu reżyserskim do "Pastorałki" Leon Schiller napisał: W ogóle nie trzeba zapominać - i to jest zasadnicza koncepcja "Pastorałki" - że wszystkie role wykonują kolędnicy. To musi być zaznaczone w tonie i w formie. A więc nie chodzi wcale o udawanie Maryi, Josepha lub Aniołów, lecz o to, jak się te postacie w wyobraźni ludowej załamują, jak wyglądają przepuszczone przez pryzmat uczuciowy ludu wiejskiego, oczywiście epoki minionej. Zgodnie z taką koncepcją za defekt przenigdy nie mogą być uważane właściwości ludowej interpretacji scenicznej, jako to: pewna surowość wyrazu, rytmika i melodyka recytacji, zupełnie od miejskiej odmienna albo też skłonność do upraszczania wszelkich zawiłości.. Stąd też  postacie sceniczne "Pastorałki" nazwał Schiller w Reducie w 1923 roku "rzeźbami z chleba". Muszą więc te rzeźby - powiada Schiller - posiadać zapach wiejskiego chleba. Oto cały sekret. Czy takie właśnie postaci ujrzą Państwo w wyobraźni słuchając premierowego spektaklu? Zapraszamy!


"Pastorałka" - misterium ludowe w układzie Leona Schillera. Muzyka Leona Schillera i Jana Maklakiewicza. Reżyseria Krzysztofa Zaleskiego, realizacja akustyczna Andrzeja Brzoski. W słuchowisku występują między innymi: Maria - Agnieszka Judycka , Joseph - Wojciech Machnicki, Maścibrzuch - Damian Damięcki, Korydon - Grzegorz Małecki, Bartos - Mariusz Benoit, Herod - Jan Pęczek, Herodowa - Joanna Jeżewska, Rabin - Stanisław Brudny. Kolędy śpiewają aktorzy z zespołami: Ars Nova i Subtilior Ensemble.

 

Zobacz także >>> Pastorałka w tradycji teatralnej. Audycja Iwony Malinowskiej

Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: A. Fredro "Posażna jedynaczka"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2009 18:35
W niedzielne popołudnie w audycji Dramat w Teatrze Wyobraźni "Posażana jedynaczka Aleksandra Fredry
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Roman Brandstaetter "Upadek kamiennego domu"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2009 12:34
W cyklu Dramat w Teatrze Wtobraźni adaptacja książki Romana Brandstaerttera "Upadek kamiennego domu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Wojtyszko "Chryje z Polską"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2009 15:35
Dramat w Teatrze Wyobraźni - "Chryje z Polską. Rzecz o Stanisławie Wyspiańskim" - słuchowisko według sztuki Macieja Wojtyszki w reżyserii Autora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy "Indyk" Mrożka!

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2009 15:06
Znana z wielu wystawień scenicznych sztuka Sławomira Mrożka Indyk, należy już do klasyki dramaturgii współczesnej. Ta melofarsa w dwóch aktach rozgrywa się, jak czytamy w didaskaliach, "w romantyzmie, na obszarze księstwa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Stanisław Grochowiak "Partita na instrument drewniany"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2009 12:46
W cyklu Dramat w Teatrze Wyobraźnie adaptacja sztuki Stanisława Grochowiaka "Partia na instrument drewniany".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Juliusz Słowacki "Anhelli"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2009 16:06
W najbliższą niedzielę w audycji Dramat w Teatrze Wyobraźni słuchowisko zrealizowane na podstawie poematu "Anheli" Juliusza Słowackiego.
rozwiń zwiń