X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Czułam się upokorzona propozycją Wajdy”

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2012 19:46
Konrad Swinarski miał mawiać, że jest jak papierek lakmusowy, dzięki któremu widać, czy coś jest zrozumiałe i interesujące. W Dwójce Anna Polony opowiedziała o swoim zamiłowaniu nie tylko do teatru, ale też do wierszy i opery.
Audio
Anna Polony podczas premiery filmu Z Gliwic do Paryża w Gliwickim Teatrze Muzycznym.
Anna Polony podczas premiery filmu "Z Gliwic do Paryża" w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Usłyszeć swój tekst w interpretacji tej wybitnej aktorki, to marzenie nie tylko krakowskich poetów. Przez lata związana z Teatrem Starym w Krakowie współpracowała z reżyserami tego kalibru co Swinarski, Jarocki i Wajda. Do legend krakowskiego teatru przeszła rola Anny Polony w sztuce "Moralność Pani Dulskiej".

- Gdy Wajda mi zaproponował rolę Dulskiej, poczułam się upokorzona. Ja, która miałam za sobą przeszłość wielkich heroin nagle miałam zagrać wredną mieszczuchę – wspominała w rozmowie z Jackiem Wakarem. – Wkrótce uzmysłowiłam sobie jednak, że najwyższy czas, żeby się zabrać za role charakterystyczne, żeby nie utknąć w tych amantkach, bo wiek na to nie pozwala – wyjaśniała.

Talent recytatorski Anny Polony został dostrzeżony już w szkole podstawowej, gdzie w wieku niespełna 7 lat przed całym szkolnym audytorium wygłosiła wiersz o Świętym Mikołaju. Jak wspomina, brawa, które wtedy dostała zadecydowały o jej dalszej przyszłości.

Więcej na temat miłości aktorki do poezji Mickiewicza i Słowackiego, ale też współczesnego toruńskiego poety, Janusza Andrzejczaka w nagraniu audycji.

bch

Zobacz więcej na temat: Kraków poezja TEATR
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Leżymy tu zastrzeleni". Rocznica zagadkowego samobójstwa

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 19:00
Pewnego listopadowego czwartku 1811 roku młody niemiecki poeta i dramaturg, były oficer - Heinrich von Kleist - zastrzelił, nad jeziorem niedaleko Berlina, swoją przyjaciółkę, Henriettę. Chwilę później zabił sam siebie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jestem osobą poezjożerną

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 12:18
Eseista, historyk idei i znawca sztuki Wojciech Karpiński zwierzył się w "Moich książkach", że wozi ze sobą miniaturowy tomik wierszy Wyspiańskiego i nie potrafi bez poezji żyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Trela: myśmy zastąpili rokoko ascezą

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 12:03
O przełomach w teatrze, współpracy Konradem Swinarskim i miłości do jazzu znakomity aktor opowiadał w rozmowie z Jackiem Wakarem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiersze jak głos Kuronia

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2012 16:00
- Witold Dąbrowski zawsze pisał utwory, które potem mogłem uważać za swój głos - mówił o poecie i działaczu opozycji Jacek Kuroń.
rozwiń zwiń