Izrael w cieniu kłótni o żołnierza

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 21:38
- Burzliwa sytuacja w Izraelu wciąż trwa. Gdy wydaje się, że jest już lepiej, to natychmiast mamy nowe zarzewie i konflikt się pogłębia - mówi Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Audio
  • Jak przypadek Elora Azarii podzielił Izrael? (Puls świata/ Dwójka)
Elor Azaria z matką przybył do sądu wojskowego w Tal Awiwie, 30 lipca 2017 r.
Elor Azaria z matką przybył do sądu wojskowego w Tal Awiwie, 30 lipca 2017 r.Foto: EPA/Dan Balilty

Wojskowy sąd w Izraelu podtrzymał wyrok 18 miesięcy bezwzględnego więzienia dla żołnierza, który zabił rannego Palestyńczyka - terrorystę. Dowody wskazują na to, że Elor Azaria zrobił to z premedytacją. Do zdarzenia doszło w marcu 2016 roku w Hebronie. Sytuacja wywołała falę komentarzy w Izraelu, gdzie w ostatnim czasie doszło do zamieszek na Wzgórzu Świątynnym.

- Problem polega na tym, że z jednej strony mamy często krytykowany etos żołnierza izraelskiego, za którym murem stoją wojskowi i uważają, że jeżeli ktoś uchybia kodeksowi etycznemu, to nie powinno być dla niego miejsca w armii. Z drugiej zaś strony mamy bardzo silne środowisko izraelskich NGO-sów, zwłaszcza tych skupiających byłych żołnierzy, którzy dowodzą tego, jakie są realia i piętnują pewne procedery - opowiada Agnieszka Bryc.

Więcej na temat aktualnej sytuacji na Bliskim Wschodzie w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Gość: Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Data emisji: 31.07.2017

Godzina emisji: 17.45

sm/jp

 

Czytaj także

Ugrzecznieni potakiwacze wstają z kolan. Paweł Smoleński o Izraelu

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 13:05
Szarkijja jest trochę jak halny, tylko wieje na pustyni Negew w Izraelu. - Wszyscy powiadają, że to wiatr szczególny, bo jest bardzo silny, suchy, potrafi niszczyć i głęboko zmienia samopoczucie czy mentalność - opowiada reporter Paweł Smoleński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Napięta sytuacja w Izraelu. Kolejne środki bezpieczeństwa na Wzgórzu Świątynnym

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 20:00
Izrael zainstalował kamery przemysłowe przy wejściu na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. To kolejne środki bezpieczeństwa, które wprowadzono w świętym dla muzułmanów i Żydów miejscu. Wprowadzenie poprzednich wywołało protesty, a sytuacja w Jerozolimie jest najbardziej napięta od wielu miesięcy. W audycji Świat w Powiększeniu mówił o tym Wojciech Cegielski, korespondent Polskiego Radia.
rozwiń zwiń