X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ugrzecznieni potakiwacze wstają z kolan. Paweł Smoleński o Izraelu

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 13:05
Szarkijja jest trochę jak halny, tylko wieje na pustyni Negew w Izraelu. - Wszyscy powiadają, że to wiatr szczególny, bo jest bardzo silny, suchy, potrafi niszczyć i głęboko zmienia samopoczucie czy mentalność - opowiada reporter Paweł Smoleński.
Audio
  • Paweł Smoleński opowiada o Beduinach, bohaterach swojej ostatniej książki (Spotkanie autorskie/ Dwójka)
Fragm. okładki książki Pawła Smoleńskiego Wieje szarkijja. Beduini z pustyni Negew
Fragm. okładki książki Pawła Smoleńskiego "Wieje szarkijja. Beduini z pustyni Negew"Foto: mat. prom.

Na pustyni Negew nocą ma być widać wszystkie gwiazdy świata. Czuć też wolność i brzęk beduińskich bransoletek, opadających na nagarski krzątających się kobiet. Beduini, o których pisze Smoleński, potrafią po pysku rozpoznać wielbłąda, a dzięki cierpliwości i wytrwałości są je w stanie nauczyć nawet śpiewania. Mieszkańcy pustyń zapraszają do siebie turystów, organizują rajdy i zajmują się przemytem wszystkiego, od papierosów i narkotyków po ludzi.

- Beduini są otoczeni wianuszkiem z reguły nieprzyjemnych stereotypów, z których miałoby wynikać, że są muzułmańską społecznością, niewiarygodnie wręcz lojalną wobec Izraela. Lizusy i ugrzecznieni potakiwacze, a tymczasem jest im w Izraelu coraz trudniej i są wykluczeni - mówi autor książek "Wieje szarkijja", "Izrael nie frunie" i "Oczy zasypane piaskiem".

W Izraelu jest wiele łatwiej spotkać Beduina, który nie ma konta w banku, niż takiego, który nie ma komórki najnowszej generacji. O ich świecie, narastającej wśród tej społeczności desperacji i ich nadziejach mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Spotkanie autorskie

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Paweł Smoleński (reporter, autor książek o Izraelu i Palestynie)

Data emisji: 11.03.2017

Godzina emisji: 12.30

sm/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Joanna Bator: fascynują mnie zgniłe brzegi języka

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2017 16:00
- Moja nowa książka mówi o różnych potwornościach, między innymi o językowym spotwornieniu - opowiadała Joanna Bator o "Roku królika".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Milczący lama powraca po śmierci

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 14:00
W "Spotkaniu autorskim" rozmawialiśmy z Albertem Jawłowskim o jego książce "Milczący lama. Buriacja na pograniczu światów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Grzybowska 6/10. Lament". Odkrywanie pamięci

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 14:30
- Przygotowując się do pisania tej książki, przywiązywałam wagę do tego, żeby nie przegapić imion i nazwisk, które pojawiały się w związku z rejonem, gdzie teraz stoi budynek przy Grzybowskiej 6/10 – powiedziała Aleksandra Domańska, autorka książki opowiadającej o losach mieszkańców przedwojennej warszawskiej kamienicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historie z Donieckiej Republiki Ludowej

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 16:07
- Na początku mieliśmy poczucie niedosytu, że jesteśmy w miejscu, w którym nic się nie dzieje, że nie ma nas na Majdanie w Kijowie. Potem otworzyło nam to nowe możliwości - mówili w Dwójce Grzegorz Szymanik i Julia Wizowska, współautorzy książki "O północy w Doniecku".
rozwiń zwiń