Polskie Radio
Section05
Agnieszka Bryc

"Świat arabski zmęczony jest już sprawą Palestyny"

Od trzech dni niezadowoleni z decyzji Donalda Trumpa Arabowie wychodzą na ulice miast. Dochodzi do starć z policją i wojskiem. W ostrzałach prowadzonych przez Izrael w Strefie Gazy zginęły od czwartku cztery osoby, a w sumie na wszystkich terenach palestyńskich rannych zostało ponad 300 osób. O napiętej sytuacji na Zachodnim Brzegu mówiła w audycji „Świat w Powiększeniu” dr Agnieszka Bryc.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Jerozolima Agnieszka Bryc Palestyna Autonomia Palestyńska USA Donald Trump

"Prezydent namawia Schulza, żeby wziął odpowiedzialność"

- W tej chwili za sytuację w kraju odpowiedzialny jest prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, prominentny polityk SPD. Jemu zależy na tym, żeby nie doszło do wcześniejszych wyborów, żeby partiom politycznym wybranym we wrześniu udało się utworzyć rząd - mówił na antenie radiowej Jedynki Marcin Antosiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Dariusz Rosiak Niemcy CDU Frank-Walter Steinmeier SPD Angela Merkel Martin Schulz Agnieszka Bryc

Putin w Teheranie chce "uspokoić irańskiego partnera"

- Jest taka święta zasada w polityce rosyjskiej, że dla Rosji znacznie bardziej niebezpiecznym jest Iran proamerykański, niż Iran posiadający broń jądrową. Pomimo różnych rozbieżnych interesów rosyjsko-irańskich, Rosja musi dbać o to, aby nie doszło do ponownego zbliżenia irańsko-amerykańskiego - mówiła na antenie radiowej Jedynki dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Agata Kasprolewicz Krzysztof Renik Agnieszka Bryc Iran Rosja Stany Zjednoczone katalonia Carles Puigdemont

"Stanowisko prezydenta USA może doprowadzić do wojny"

Prezydent USA Donald Trump, który przedstawił nową strategię wobec Iranu, powiedział, że jest gotów zerwać porozumienie nuklearne z Teheranem. Podkreślił, że Iran nie respektuje „ducha” tego układu. Na temat zapowiedzi amerykańskiego przywódcy w magazynie „Świat w Powiększeniu” mówili dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz amerykanista Artur Wróblewski.
Zobacz więcej na temat:  USA Donald Trump Iran Izrael Agnieszka Bryc

"Trwa dyplomatyczna wymiana ciosów między USA a Rosją"

USA zażądały w czwartek od Moskwy zamknięcia jej konsulatu generalnego w San Francisco do 2 września, w ramach retorsji po ograniczeniu na żądanie strony rosyjskiej personelu w amerykańskich placówkach dyplomatycznych w Rosji. O kryzysie w relacjach USA-Rosja mówili w audycji Świat w Powiększeniu dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Rosja Władimir Putin Agnieszka Bryc dyplomacja

"Wzburzenie Palestyńczyków doprowadzi do intifady?"

Sześć osób zginęło w piątkowych zamieszkach w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu. Palestyńczycy obchodzili „dzień gniewu” po tym, jak izraelskie władze wprowadziły kolejne restrykcje na świętym dla wyznawców judaizmu i islamu Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. To najbardziej krwawy dzień na terenach izraelsko-palestyńskich od kilkunastu miesięcy. Czy Izrael powinien obawiać się wybuchu palestyńskiego powstania?
Zobacz więcej na temat:  Izrael Palestyna Agnieszka Bryc Jerozolima

USA i Rosja z porozumieniem ws. zawieszenia broni w Syrii

Stany Zjednoczone, Rosja i Jordania uzgodniły zawieszenie broni w Syrii. Od 9 lipca ma ono obowiązywać w południowo-zachodniej części kraju. To pierwsze tego typu porozumienie na takim szczeblu w kwestii wojny na Bliskim Wschodzie. Więcej na temat osiągniętego kompromisu mówiliśmy w magazynie „Świat w powiększeniu”.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Donald Trump Agnieszka Bryc USA Rosja Syria Siergiej Ławrow Rex Tillerson

Będzie spotkanie Trump-Putin. Roszady dyplomatyczne w tle

Prezydenci Rosji Władimir Putin i USA Donald Trump z pewnością spotkają się w kuluarach szczytu G20 w Hamburgu, ale odrębnego spotkania nie zaplanowano – oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. W audycji 7 Dni: Wschód o relacjach między Moskwą a Waszyngtonem mówili dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja USA Donald Trump G20 Agnieszka Bryc

"Protesty pod wodzą Nawalnego to zmiana jakościowa"

Według rosyjskich mediów niezależnych, poniedziałkowy protest antykorupcyjny były jednym z najliczniejszych w ostatnich latach. „Nowaja Gazieta” zwróciła uwagę, że demonstracje odbyły się nie tylko w Moskwie i Petersburgu, ale również w większości dużych miast Rosji. W Świecie w Południe komentarz dr Agnieszki Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Tomasza Jędruchowa, korespondenta TVP w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Moskwa Władimir Putin Aleksiej Nawalny protest Agnieszka Bryc Tomasz Jędruchów

"Macron nad wyraz dobrze sobie poradził z Putinem"

Nowy prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał w Wersalu pod Paryżem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.  Rozmowa dotyczyła stosunków miedzy oboma krajami, ostatnio mocno napiętych, walki z terroryzmem oraz sytuacji w Syrii i na Ukrainie. Spotkanie komentowali w audycji Świat w Powiększeniu dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika) i Michał Żakowski (Naczelna Redakcja Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia).
Zobacz więcej na temat:  Francja Rosja Emmanuel Macron Władimir Putin Wersal Syria Ukraina Agnieszka Bryc Michał Żakowski Baszar al-Assad broń chemiczna

Czy Ukraina to nadal część "ruskiego miru"?

- Poprzez związki historyczne i kulturowe Ukraina była, jest i jeszcze przez kilka pokoleń będzie częścią ruskiego świata. Natomiast, dzięki Putinowi, zaczęła kształtować się ukraińska tożsamość narodowa. Podczas wizyt na Ukrainie widać takie mentalne, wewnętrzne uświadomienie sobie bycia ciałem odrębnym od rosyjskiego - mówi Agnieszka Bryc z Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Ślubowski Ukraina Rosja ŚWIAT Agnieszka Bryc Witold Jurasz

Kanclerz Angela Merkel z wizytą w Rosji

Władimir Putin przyjmie dziś w swojej letniej rezydencji w Soczi kanclerz Niemiec Angelę Merkel. Podczas spotkania przywódcy omówią sytuację na Bliskim Wschodzie oraz na Ukrainie. Po raz pierwszy od trzech lat będą rozmawiali też o relacjach dwustronnych i współpracy, m.in. energetycznej, handlowo-gospodarczej i kulturalnej. O wizycie Angeli Merkel w Rosji mówili w audycji Świat w Południe Piotr Jendroszczyk („Rzeczpospolita”) i dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).
Zobacz więcej na temat:  Rosja Niemcy Władimir Putin Angela Merkel Adrian Bąk Ukraina Donbas Maciej Jastrzębski Agnieszka Bryc

Rosja apeluje o powściągliwość w sprawie kryzysu z Koreą Północną

„Korea Płn. stała się problemem, którym musimy się zająć” oświadczył prezydent Donald Trump. Podkreślił, że pokłada duże nadzieje w mediacji przywódcy Chin Xi Jinpinga. Z kolei władze Rosji zaapelowały do wszystkich stron o powściągliwość w związku z kryzysem wokół Korei Północnej. O napięciu na Półwyspie Koreańskim mówili w audycji Świat w Powiększeniu korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski i dr Agnieszką Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maciej Jastrzębski Korea Południowa Korea Północna Rosja USA Agnieszka Bryc Donald Trump