"Łukaszenka to niepokorny partner Rosji"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 18:48
- Rosja jest na Łukaszenkę skazana, tak jak była skazana na Janukowycza. I choć to trudny partner, który próbuje się wyrwać spod kurateli rosyjskiej, Kreml musi z nim jakoś współpracować - powiedziała dr Malina Kaszuba.
Audio
  • Dr Malina Kaszuba o relacjach rosyjsko-białoruskich (Puls świata/Dwójka)
Aleksander Łukaszenka
Aleksander ŁukaszenkaFoto: Drop of Light/Shutterstock.com

-  Choć Białoruś uzależniona jest od wsparcia gospodarczego ze strony Kremla, Łukaszenka wykonuje ruchy oddalające go od Rosji. Przykładem jest jego zeszłoroczna wizyta w Chinach, a także fakt, że białoruski lider nie zamierza zgodzić się na umocnienie obecności wojskowej Rosjan na Białorusi. Według propozycji Kremla w kraju tym miałaby powstać baza, w której stacjonowałyby rosyjskie myśliwce – powiedziała dr Malina Kaszuba.

W nagraniu audycji posłuchamy również o ćwiczeniach wojskowych Zapad 2017 i o tym, jakie przełożenie na nie mają stosunki rosyjsko-białoruskie.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Paweł Lekki

Gość: dr Malina Kaszuba (ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach)

Data emisji: 20.09.2017

Godzina emisji: 17.45

mz/mc

Czytaj także

Atomowe rakiety nad Japonią. Jak powstrzymać Koreę

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 08:00
12 dni po szóstej próbie nuklearnej Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę rakietową. Zdaniem dziennikarza Rafała Tomańskiego nie można oczekiwać, że Chiny powstrzymają agresywną politykę Kim Dzong Una.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybory w Palestynie? "Sukces dyplomatyczny Hamasu"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 12:00
- Palestyńczycy zaczynają  mieć ogromny ból głowy, bo okazuje się, że organizacja terrorystyczna, czyli Hamas, może wykazać się dyplomacją na wysokim poziomie - komentowała Agnieszka Bryc ostatnie doniesienia z Autonomii Palestyńskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Matylda" wstrząsa Rosją. Kreml ma kłopot

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 18:47
- Ten film pokazał, że władze Rosji nie mają kontroli nad radykalnymi urgupowaniami prawosławnymi - o burzliwej reakcji tysięcy Rosjan na film o romansie carewicza Mikołaja Romanowa z tancerką Matyldą Krzesińską opowiadał w Dwójce Grzegorz Ślubowski.
rozwiń zwiń