Merkel i Macron. Ekspert: ten tandem wciąż się zacina

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 08:32
- Oświadczenie Angeli Merkel, że Niemcy i Francja powinny lepiej ze sobą współpracować, nie jest pierwszą tego typu deklaracją. Podpisany w styczniu traktat miał stawiać na lepszą koordynację wspólnych działań, ale widać, że ten tandem wciąż się zacina. Różnice zdań powstały w kilku kluczowych kwestiach - mówiła w Dwójce Magdalena Cedro z "Dziennika Gazety Prawnej".
Audio
  • Niemcy i Francja. Ciernista droga do porozumienia (Puls świata/Dwójka)
Angela Merkel i Emmanuel Macron
Angela Merkel i Emmanuel MacronFoto: PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

pixabay_flagi_UE_1200.jpg
Wyboista droga Komisji Europejskiej. Ekspert: te nazwiska wróżą spore zmiany

W audycji rozmowa o stosunkach Francja - Niemcy w związku ze spotkaniem Angeli Merkel i Emmanuela Macrona. Politycy spotkali się w Tuluzie, by omówić m.in. stanowisko Unii Europejskiej wobec kryzysu w Syrii wywołanego turecką inwazją oraz Brexit i wspólne stanowisko Berlina i Paryża na zbliżającym się szczycie unijnym, którego wypracowanie staje się coraz trudniejsze.

Wspólnota interesów

To już drugie spotkanie Macrona i Merkel w ciągu ostatnich dni. Jak podkreślają polityczni komentatorzy, wybór Tuluzy nie jest przypadkowy, gdyż tutaj znajduje się centrala Airbusa będącego wspólnym projektem Niemiec i Francji. Prezydent i kanclerz mieli zwiedzić m.in. linię montażową A350. To symbol wspólnych interesów. Czy już tylko to łączy Niemcy i Francję? Jakie kluczowe kwestie dzielą oba kraje? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Piotr Pogorzelski

Gość: Magdalena Cedro (Dziennik Gazeta Prawna)

Data emisji: 16.10.2019

Godzina emisji: 16.45

mko/pg

Czytaj także

Relacje transatlantyckie. Ekspert: we Francji i Niemczech uznano, że Rosja nie będzie zagrożeniem

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 12:16
– Niemcy i Francja zdają się nie widzieć niebezpieczeństwa ze strony Rosji. W opinii ich przywódców dużo większym zagrożeniem jest obecność i aktywność Stanów Zjednoczonych – zauważył dr Ryszard Żółtaniecki, były dyplomata i wykładowca Collegium Civitas.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec unijnego tandemu Francja-Niemcy. W tle euro i kwestie gospodarcze

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 21:29
Niemiecko-francuski tandem, który kiedyś decydował o najważniejszych sprawach w UE jest coraz mniej wydajny - ocenia "Sueddeutsche Zeitung". Niemiecka gazeta podsumowała w ten sposób spotkanie odchodzącej kanclerz Angeli Merkel z prezydentem Emmanuelem Macronem. - Kluczem jest właśnie to, że kanclerz Niemiec odchodzi. Angela Merkel nie jest skora do podejmowania wielkich reform w UE - powiedziała w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska (wpolityce.pl).   
rozwiń zwiń