"Problem uchodźców to także problem Polski"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 12:00
- On nas teraz nie dotyka bezpośrednio, ale ten problem powróci. Społeczeństwo w całej Unii Europejskiej się starzeje i być może będziemy potrzebować nowych mas ludzi do pracy - mówił w Dwójce Łukasz Polinceusz z Fundacji Pułaskiego.
Audio
  • Łukasz Polinceusz o polityce Unii Europejskiej wobec uchodźców (Puls świata/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: FLICKR/Alexander Mueller/CC BY 2.0

Gość "Pulsu świata" podkreślił, że musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, ilu uchodźców i imigrantów ekonomicznych potrzebujemy, gdyż napływ ludzi z Ukrainy nie rozwiąże problemu. - Otwarcie granic Unii Europejskiej dla Ukrainy za chwilę spowoduje, że będzie ich brakować w Polsce. Nasi specjaliści już wyjechali i wielu sektorach gospodarki nie ma kto pracować.

Łukasz Polinceusz wskazywał na potrzebę opracowania długofalowej strategii, która pozwoli określić, jakich imigrantów potrzebujemy w Polsce oraz w jaki sposób państwo ułatwi ich asymilacje. Ekspert mówił też o pomocy Polski w krajach, z których napływają uchodźcy. Czy jest na miarę naszych możliwości?

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzenie: Michał Strzałkowski

Gość audycji: Łukasz Polinceusz (Fundacja Pułaskiego)

Data emisji: 20.07.2015

Godzina emisji: 17.45

bch/jp

Czytaj także

Problem "dżungli" to problem całej Europy

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 18:00
– To dowód na słabość Unii Europejskiej jako całości – tak o likwidacji obozu pod francuskim Calais mówiła Marta Makowska z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Syryjscy uchodźcy w Libanie. "Większość dzieci choruje"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 18:53
– Syryjczycy najczęściej mieszkają w prowizorycznych schronieniach, takich jak garaż, kurnik czy komórka – mówiła chirurg dziecięca Joanna Gradek, wolontariuszka Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, która właśnie wróciła z północnego Libanu.
rozwiń zwiń