Problem "dżungli" to problem całej Europy

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 18:00
– To dowód na słabość Unii Europejskiej jako całości – tak o likwidacji obozu pod francuskim Calais mówiła Marta Makowska z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych.
Audio
  • Problem "dżungli" to problem całej Europy (Puls świata/Dwójka)
26 października 2016 r. Mieszkańcy dżungli na tle tlących się pozostałości po obozowisku
26 października 2016 r. Mieszkańcy "dżungli" na tle tlących się pozostałości po obozowiskuFoto: PAP/EPA/THIBAULT VANDERMERSCH

Ewakuowanie nielegalnego obozowiska uchodźców i imigrantów zostało właśnie zakończone. Po latach istnienia obozu został on usunięty w zdecydowany sposób w ciągu trzech dni. Zdaniem Marty Makowskiej akcja likwidacyjna źle świadczy nie tyle o stanie francuskiego państwa, co całej Unii Europejskiej.

– Europa ma problem z dochodzeniem do konsensusu między przywódcami różnych państw – powiedziała, zwracając uwagę, że przede wszystkim nie mogły porozumieć się dwa kraje, których kwestia "dżungli" dotyczył najbardziej, czyli Francja i Wielka Brytania. Tymczasem problem - przynajmniej częściowo - można było łatwo rozwiązać dzięki przepisom, które istnieją już od pewnego czasu.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Gość: Marta Makowska (Centrum Inicjatyw Międzynarodowych)

Data emisji: 26.10.2016

Godzina emisji: 17.45

mc/bch

Czytaj także

Za ucieczkę grozi śmierć, a jednak próbują. O tybetańskich uchodźcach

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 18:35
- Jeśli ktoś podejmuje decyzję, której konsekwencją może być śmierć, znaczy, że jest przyparty do muru - podkreśliła w Dwójce dr Agata Bareja-Starzyńska z Wydziału Orientalistycznego UW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Turecki sposób na unijny kompromis

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016 18:00
- Turcy od pewnego czasu domagają się od UE gestów, które podkreśliłyby ich rolę jako państwa silnego – powiedział Karol Wasilewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Impas w sprawie CETA. "Kolejny przejaw kryzysu UE"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 19:31
– Z jednej strony to przejaw demokracji, z drugiej zaś - nieudolności Komisji Europejskiej – mówił europeista prof. Piotr Wawrzyk o zatrzymaniu negocjacji między UE i Kanadą.
rozwiń zwiń