Zuchwałe i prowokacyjne kino Kena Russella

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 20:00
Był jednym z najbardziej znanych, a zarazem kontrowersyjnych brytyjskich twórców filmowych. Twórczość Kena Russella, często nazywanego Fellinim północy, będzie jednym z punktów głównych tegorocznego festiwalu Nowe Horyzonty.
Audio
  • Jednym z punktów głównych festiwalu Nowe Horyzonty w 2014 roku będzie retrospektywa Kena Russella (Dwójka/O wszystkim z kulturą)
Zuchwałe i prowokacyjne kino Kena Russella
Foto: Anwar Hussein/Photoshot/PAP

Skandalista, wizjoner, człowiek, który nie uznawał w kinie tematów tabu - tak o nim mówiono. - Nazywano go Fellinim północy, na co odpowiedział, że to raczej Fellini jest włoskim Russellem - wspominał postać zmarłego w 2011 roku reżysera Jan Topolski. - To jest kino bardzo zuchwałe i prowokacyjne, aczkolwiek z dzisiejszej perspektywy ogląda się jego filmy zupełnie inaczej. Bardzo dobrze wpasował się w kontestację obyczajową lat 60. - dodał gość audycji "O wszystkim z kulturą".

Ken Russell debiutował w 1967 roku - w wieku 40 lat, obrazem "Mózg za miliard dolarów". Ledwie dwa lata czekał na światowy rozgłos, który przyniósł mu film "Zakochane kobiety". Jego scenariusz oparty był o powieść D. H. Lawrence’a, pisarza będącego ikoną dla homoseksualistów. Wizualne piękno tego filmu, wyrafinowane sceny erotyczne oraz inne walory zachwyciły odbiorców i krytykę. - Nic dziwnego, że otrzymał wtedy nominację do Oscara. Idealnie podgrzał atmosferę, balansował na granicy dobrego smaku - ocenił Topolski.

Jednym z kluczy do sukcesu Russella był synkretyzm gatunkowy. - Tak było, chociaż bez wątpienia - jeśli chodzi o myślowe struktury, które rządziły jego kinem - dzisiaj mogą trącić trochę myszką. Chociażby właśnie ta wizja seksualności, która czerpała zarówno z rewolucji obyczajowej końca lat 60., jak i tradycji europejskiego "wysokiego" modernizmu literackiego - podsumował filmoznawca i publicysta Jakub Majmurek.

Więcej o twórczości Kena Russella - w nagraniu audycji prowadzonej przez Jacka Wakara.

ac/jp

Zobacz więcej na temat: Dwójka FILM Nowe Horyzonty
Czytaj także

"Dzięki nim życie było znośniejsze". Niebieskie ptaki PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2014 11:00
W szarej, siermiężnej rzeczywistości Polski Ludowej stanowili barwny wyjątek. O tych wielkich indywidualnościach PRL-u – pisarzach, aktorach czy jazzmanach – rozmawialiśmy w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piętno szaleństwa i inne cienie. Życie Hermana Hessego

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 12:10
– Dzieciństwo Hessego było bardzo tragiczne. Nie przypuszczałam, że aż tak różniło się od tego, co on sam opisywał - opowiadała kilka lat temu w Dwójce prof. Grażyna Kwiecińska o biografii znakomitego pisarza, którego 55. rocznicę śmierci wspominamy 9 sierpnia 2017 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marlon Brando - aktor, który nie chciał być amantem

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 16:20
- Ta chorobliwa otyłość, to niedbanie o fizyczność. Wszystkie największe splendory były przed nim, a on na to machnął ręką - zwracał uwagę krytyk Jacek Szczerba, który wraz z aktorem Krzysztofem Majchrzakiem rozmawiał o fenomenie Marlona Brando.
rozwiń zwiń