Kultura roku 2014. Ranking dziennikarzy Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 14:00
– Najbardziej spektakularnym wydarzeniem ostatnich 12 miesięcy była inauguracja nowej siedziby NOSPR w Katowicach – mówił Jacek Hawryluk. A jak typowali inni?
Audio
  • 365 dni kultury. Dziennikarze Dwójki o roku 2014 (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach
Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w KatowicachFoto: Bartek Barczyk/NOSPR

Według Joanny Szwedowskiej w polskiej literaturze minionego roku królował Paweł Huelle ze swą najnowszą powieścią "Śpiewaj ogrody". Katarzyna Nowak uznała, że w dziedzinie książek non-fiction na pierwszym miejscu postawić należy "Antologię polskiego reportażu XX wieku" pod redakcją Mariusza Szczygła.

O kinie opowiadała Anna Fuksiewicz. W jej prywatnym zestawieniu wśród polskich produkcji znalazły się m.in. obrazy "Bogowie" oraz "Ida", z filmów światowych zaś najbardziej zachwyciło ją "Wielkie piękno". Z kolei Jacek Wakar, typując najważniejsze spektakle minionego roku, zwrócił uwagę przede wszystkim na "Wycinkę" Thomasa Bernharda wyreżyserowaną przez Krystiana Lupę w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

O jazzowym roku 2014 opowiadał Przemysław Psikuta, o teatrze operowym zaś - Jacek Marczyński. Adriana Prodeus mówiła, co wydarzyło się w dziedzinie sztuk wizualnych, z kolei Kuba Borysiak zrecenzował najważniejsze propozycje kultury tradycyjnej. Ranking wydarzeń w muzyce współczesnej przedstawiła Ewa Szczecińska. Marta Strzelecka natomiast podsumowała miniony rok w popkulturze.

Zapraszamy także do zapoznania się z innymi osobistymi listami kulturalnych specjałów roku 2014 >>>

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzenie:
Adam Suprynowicz

Data emisji: 29.12.2014
Godzina emisji:
18.00
mc/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Włodek Pawlik: nominacja do Grammy jak sen

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 12:00
- O nominacji dowiedziałem się wcześnie rano, gdy było jeszcze ciemno. Pomyślałem, że śnię - mówił w Dwójce Włodek Pawlik, który wspólnie z amerykańskim trębaczem Randym Breckerem nagrał płytę "Night in Calisia" nominowaną do Nagrody Grammy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kondycja polskiego kina. Kilka spostrzeżeń po festiwalu w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 14:30
- Ono budzi nieustanny niedosyt, ale na tym też polskie kino polega – mówił w "O wszystkim z kulturą" krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski z "Gazety Wyborczej”.
rozwiń zwiń