X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ciemna materia sztuki czy mafia?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 20:00
W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o artykule Moniki Małkowskiej zatytułowanym prowokacyjnie "Mafia bardzo kulturalna".
Audio
  • Ciemna materia sztuki czy mafia? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Tekst Moniki Małkowskiej (na zdj.) Mafia bardzo kulturalna? wywołał kontrowersje w świecie sztuk wizualnych
Tekst Moniki Małkowskiej (na zdj.) "Mafia bardzo kulturalna?" wywołał kontrowersje w świecie sztuk wizualnychFoto: Grzegorz Śledź/PR2

- "Mafia" kojarzy się jednoznacznie z działalności przestępczą. Monika Małkowska, przez lata niekwestionowany autorytet, zaszkodziła tym tekstem ludziom zajmującym się oraz interesującym się sztuką - uważa Marcel Andino Velez, wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

- Mafia to określenie efektowne. Przecież to nie ja wprowadziłam do dyskusji o sztuce język rodem z prasy brukowej - odparła zarzut Monika Małkowska. - Faktem jest jednak, że istnieje pewien nieformalny układ, sprawiający, że liczy się kilku artystów i określony typ sztuki, prezentowany przez kilka prywatnych galerii i podążające za nimi prestiżowe instytucje publiczne - dodała.

- To nieprawda - zareagował Marcel Andino Valez. - O sukcesie na rynku sztuki decyduje bardzo wiele czynników. To nie polega na tym, że parę osób się umawia, kogo promować, a kogo zmarginalizować - wyjaśnił.

Jakie zatem są mechanizmy rządzące polskim i światowym rynkiem sztuki? O tym dyskutowali goście Dwójkowej debaty, próbując przekonać słuchaczy do swoich racji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Adriana Prodeus

Goście: Monika Małkowska (krytyk sztuki), Leszek Czajka (galeria Wizytująca)Marcel Andino Velez (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), Łukasz Gorczyca (galeria Raster)

Data emisji: 2.02.2015

Godzina emisji: 18.00

mm

Komentarze1
aby dodać komentarz
klatosinski@wp.pl2015-06-10 22:30 Zgłoś
Pani Monika Małkowska wzniosła się na szczyty arogancji wobec prowadzącej audycję Pani Adriany Prodeus. Gratuluję Pani Adrianie profesjonalnego opanowania. Nie jestem twórcą, nie znam kontekstów, nie uczestniczę w procesie tworzenia ani oceniania sztuki współczesnej, natomiast jestem jej odbiorcą, ale przede wszystkim jestem słuchaczem 2PRPR i stwierdzam, że zachowanie Pani Małkowskiej w rozmowie na antenie mnie zażenowało. Nie wiem co "rozgrywa" Pani Małkowska i mało mnie to obchodzi, ale takiej arogancji nie toleruję! Nie życzę sobie słuchać na antenie 2PRPR tak skandalicznie aroganckich wypowiedzi. Wstyd i szkoda, bo uważałem Panią Małkowską za Osobę kategoryczną w ocenach, ale trzymającą wysoką klasę. Zapożyczając z Kisiela: "Monika Małkowska - postać... poleżeć raczej niż postać." Rzeczywiście poleżeć, a nawet polec.

Czytaj także

Cięcia w kulturze? "Będziemy hodować troglodytów"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 19:00
- Żyjemy w państwie komercyjnym, która stawia na zysk ekonomiczny. Czy możemy jednak ignorować zysk społeczny? - pyta dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultura roku 2014. Ranking dziennikarzy Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 14:00
– Najbardziej spektakularnym wydarzeniem ostatnich 12 miesięcy była inauguracja nowej siedziby NOSPR w Katowicach – mówił Jacek Hawryluk. A jak typowali inni?
rozwiń zwiń