Zabytki. Ofiary wojny cywilizacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 20:00
- Wraz z zabytkami niszczy się całe generacje, które doprowadziły do ich powstania i zachowania - podkreślił orientalista prof. Piotr Balcerowicz, wyjaśniając rozmiary zbrodni dokonującej się na Bliskim Wschodzie.
Audio
  • Rozmowa o niszczeniu zabytków kulturowych przez Państwo Islamskie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Pamiętający czasy Chrystusa rzymski łuk tryumfalny w Palmyrze. Nieodwracalnie uszkodzony przez islamistów
Pamiętający czasy Chrystusa rzymski łuk tryumfalny w Palmyrze. Nieodwracalnie uszkodzony przez islamistówFoto: prof. Rafał Koliński

Na Placu Trafalgar w Londynie stanie replika liczącego 2 tysiące lat monumentalnego łuku z Palmyry w Syrii. Dżihadyści uszkodzili oryginał, próbując go wysadzić w powietrze wraz ze świątyniami w Palmyrze, ale Brytyjczycy chcą dowieść, że zabytki można odtworzyć - i to w najdrobniejszych szczegółach. - Niestety to tylko kopia. To jak zastąpić diament jego szklaną repliką - rozwiewa nadzieje prof. Balcerowicz.

Ale czy rzeczywiście mamy tu do czynienia z wojną cywilizacyjną? A może chodzi o zwykły, choć na niespotykaną skalę, rabunek, skoro Państwo Islamskie udziela licencji na wydobywanie i handel starożytnościami, pobierając 20-procentowy podatek? A ponad połowa zabytków zniszczonych w prowincji Mosul to skarby kultury islamskiej...

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: prof. Piotr Balcerowicz (orientalista, filozof i kulturoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Rafał Koliński (Zakład Archeologii Cywilizacji Śródziemnomorskich Uniwersytetu Adama Mickiewicza)

Data emisji: 11.01.2016

Godzina emisji: 18.00

mm/asz

Czytaj także

Przywracanie pamięci i inne plany Magdaleny Gawin

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 20:30
Rozpowszechnianie polskiej kultury na Zachodzie i projekt związany z pamięcią i dziedzictwem narodowym to dwa główne cele nowej wiceminister kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laserem w zabytki. Nowe formy konserwacji

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2015 21:36
Naukowcy z Politechniki Warszawskiej we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną i Akademią Sztuk Pięknych opracowali uniwersalną technologię renowacji dzieł sztuki wykonanych z metali.
rozwiń zwiń