Wyklętych nie można stawiać na jednej szali

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 21:00
- Tak czyni się w wielu publikacjach z Łupaszką i Burym. Obaj działali na Białostocczyźnie, ale ich biografie były zupełnie inne - podkreślił historyk prof. Grzegorz Motyka.
Audio
  • Rozmowa z historykami o aktualnym stanie wiedzy na temat powojennego podziemia antykomunistycznego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kwiaty pod tablicą pamiątkową w areszcie śledczym Warszawa-Mokotów w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Kwiaty pod tablicą pamiątkową w areszcie śledczym Warszawa-Mokotów w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"Foto: PAP/Jakub Kamiński

- Łupaszka był znakomitym dowódcą partyzanckim, zawsze wykonywał rozkazy wyższego dowództwa i ostatecznie rozwiązał wszystkie podległe mu oddziały. W procesie brał odpowiedzialność za działania wszystkich swoich podkomendnych - opowiadał prof. Motyka. - Zupełnie inaczej postępuje Bury, który wychodzi od Łupaszki i przechodzi z całym oddziałem do struktur podziemia narodowego. Następnie, obok wielu akcji przeciw komunistycznemu aparatowi represji, dokonuje też niesławnej pacyfikacji pięciu białoruskich wsi. A na procesie obciąża winą swoich podwładnych - podkreślił.

Czy błędy Burego można jednak czymś usprawiedliwić? A jak wytłumaczyć postępowanie Wyklętych, którzy wstępowali do Milicji albo Służby Bezpieczeństwa?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: prof. Grzegorz Motyka (ISP PAN i Rada IPN), prof. Wiesław Wysocki (Fundacja Żołnierzy Wyklętych) i Piotr Łapiński (IPN w Białymstoku)

Data emisji: 29.02.2016

Godzina emisji: 18.00


>>> Odwiedź serwis specjalny Polskiego Radia:


mm/jp

Czytaj także

Wacław Holewiński - podziemny wydawca

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 14:19
- Z Jarkiem Markiewiczem uznaliśmy, że chcemy robić wydawnictwo. Dla nas nie miało znaczenia, czy książka jest cenzuralna, czy nie. Wyznacznikiem była dla nas jej wartość - mówi Wacław Holewiński, działacz opozycji demokratycznej, więzień polityczny PRL, wydawca, pisarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lilu: "Panny Wyklęte" zmieniły mnie na lepsze

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 14:00
- Dzięki temu projektowi wiem, że może być inna perspektywa. Inaczej patrzę na swoje problemy - mówiła w Dwójce wokalistka uczestnicząca w muzycznych przedsięwzięciach Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń